Fala ataków na polskie firmy. Przestępcy nigdy nie byli tak aktywni

W ostatnim czasie zanotowano drastyczny wzrost ataków hakerskich na Polskę i krajowe firmy. Do najbardziej zagrożonych branż należą sektory: użyteczności publicznej, wojskowy, rządowy oraz finansowy.

Przełom października i listopada 2022 r. to okres rekordowej liczby ataków na polskie firmy i instytucje publiczne. - Hakerzy nigdy nie byli tak aktywni jak teraz, atakując polskie przedsiębiorstwa dwa tysiące razy tygodniowo. To wzrost o blisko 100 proc w porównaniu do wakacji br. - ujawnia Wojciech Głażewski, dyrektor zarządzający firmy Check Point Software w Polsce. 

Hakerzy chcą uzyskać dostęp do poufnych danych

Wśród najbardziej zagrożonych polskich branż znajdują się sektory: użyteczności publicznej, wojskowy, rządowy i finansowy. Hakerzy atakują, chcąc uzyskać dostęp do poufnych danych. Głównym wektorem ataków są wiadomości e-mail i zaszyfrowane załączniki pdf. Według ekspertów, hakerzy najczęściej dostają się do sieci firmowych za pomocą zdalnego wykonania kodu (64 proc. organizacji) oraz ujawnień danych (62 proc.). 

Reklama

W opinii ekspertów tak drastyczny wzrost liczby ataków na Polskę i krajowe firmy to wynik zaangażowania naszego kraju w pomoc Ukrainie oraz aktywnej działalności grup cyberprzestępczych, przychylnych lub powiązanych z Rosją. Przykładem może być działalności grupy XakNet, która w ostatnich tygodniach utożsamiana była z atakami na polski Senat. Działalność hakerów ma trzy podstawowe cele: zdyskredytowanie instytucji publicznej, kradzież poufnych danych (stanowiących cenne aktywo w walce propagandowej prowadzonej w ramach konfliktu w Ukrainie), cel finansowy (żądanie okupu). 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Polska, Czech, Węgry - skokowy wzrost ataków hakerskich 

Zdaniem analityków Check Point Research, przyrost liczby ataków jest widoczny na całym świecie. W naszym regionie (CEE) Polska - obok Czech i Węgier - zanotowała skokowy wzrost ataków na najwyższych poziomach w historii. Wzmożona aktywność hakerów i liczby ataków w UE wywołała reakcję organów unijnych. 

Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa opublikował niedawno deklarację w imieniu UE i jej państw członkowskich w odpowiedzi na ostatnie ataki DDoS (Distributed Denial of Service) przeciwko kilku państwom członkowskim UE i partnerom, o których donosiła prorosyjska grupa hakerów. 

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: haker | ataki cybernetyczne | cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »