Fed podjął decyzję ws. stóp procentowych
Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej, dodając przy tym, że jest gotowa do dalszego poluźnienia polityki monetarnej w celu wsparcia gospodarki, jednak na razie powstrzymuje się od zwiększenia ilości posiadanych papierów wartościowych - poinformował Fed we wtorek po zakończeniu posiedzenia.
Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi więc 0 do 0,25 proc.
Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się właśnie pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie.
"Komitet będzie dalej monitorował perspektywy dla gospodarki i finansów, i jest gotów wprowadzić dodatkowe środki, by wesprzeć ożywienie gospodarcze i z czasem przywrócić inflację do poziomów zgodnych z założeniami" - napisał Fed w komunikacie.
Fed po raz kolejny podkreślił swoją postawę dalszego utrzymywania stóp na niskim poziomie przez "wydłużony okres czasu".
Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL
Fed przyznał, że tempo ożywienia i wzrostu miejsc pracy "zwolniło w ostatnich miesiącach".
Bank dodał, że inflacja "jest obecnie na poziomie nieco poniżej" tego, który uważa za odpowiedni z punktu widzenia stabilności cen.
"Inflacja prawdopodobnie pozostanie przez jakiś czas przytłumiona, zanim wzrośnie do poziomów, które komitet uważa za zgodne z przyjętymi założeniami" - napisano.
Sprawdź bieżące notowania indeksów światowych na stronach BIZNES INTERIA.PL
Rezerwa Federalna podtrzymała swoją decyzję z zeszłego miesiąca o utrzymaniu swojego portfolio na stabilnym poziomie około 2 bilionów dolarów, tak, aby nie pozwolić na odpłynięcie pieniędzy z systemu finansowego.
Kolejne posiedzenie Fed w sprawie stóp procentowych odbędzie się 3 listopada.
- - - - -
Wtorkowa sesja na Wall Street przez większą część dnia przebiegała bardzo spokojnie. Po publikacji komunikatu po posiedzeniu Fed inwestorzy przystąpili na chwilę do bardziej zdecydowanych zakupów akcji, ale cała sesja zakończyła się minimalnymi zmianami głównych indeksów. Dow Jones nieznacznie zyskał, a S&P 500 i Nasdaq wykazały niewielkie spadki.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 7,41 pkt. (0,07 proc.) do 10 761,03 pkt.
Indeks S&P 500 spadł o 2,93 pkt. (0,26 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1 139,78 pkt.
Nasdaq Comp. stracił 6,48 pkt. (0,28 proc.) i zakończył dzień na poziomie 2 349,35 pkt.
Z sektorów najlepiej zachowywały się telekomunikacja, firmy przemysłowe i technologiczne, a najsłabiej firmy surowcowe i banki.
Inwestorzy poznali we wtorek najnowsze dane z amerykańskiego rynku budowlanego.
Departament Handlu poinformował, że liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w sierpniu do 598 tys. w ujęciu rocznym, z 541 tys. po korekcie poprzednio. Analitycy spodziewali się, że liczba ta wzrośnie w mniejszym stopniu, i wyniesie w sierpniu 550 tys.
Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, wzrosła zaś do 569 tys. z 559 tys. poprzednio, po korekcie. Analitycy spodziewali się tutaj odczytu na poziomie 560 tys.
Akcje Hartford Financial Services Group Inc. wzrosły dzięki podniesieniu rekomendacji dla nich przez Barclays Capital.
Spadały akcje U.S.Steel i Nucor, gdyż analitycy Longbow obniżyli dla nich swoje rekomendacje.
Ponad 6 proc. zniżkowały papiery Sandisk w reakcji na obniżenie rekomendacji przez Sterne Agee. Z tego samego powodu, ale mniej, traciły też akcje Micron Technology.
Boeing Co. zyskał po tym, jak Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) potroiło prognozowany zysk przemysłu lotniczego w 2010 roku.
W dół poszły akcje AutoZone, chociaż spółka ta zanotowała w poprzednim kwartale wzrost sprzedaży i zysków.
Spółka Packard Inc. wzmocniła się o 1 proc., ponieważ rynek dobrze odebrał potwierdzenie przez nią strategicznego, długoterminowego partnerstwa z firma Oracle Corp.
W ciągu dnia na wartości tracili producenci złota, gdyż zniżkowała cena tego metalu na światowych giełdach.