Ferie zimowe 2024. MEiN podjęło decyzję. Które województwa na początek?

Ferie zimowe 2024 zbliżają się wielkimi krokami. Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) opublikowało konkretne terminy, w jakich uczniowie z danych województw udadzą się na zimowy, 2-tygodniowy wypoczynek. Z których województw uczniowie odpoczną jako pierwsi?

Ferie zimowe 2024 w tym roku szkolnym rozpoczną się 15 stycznia i potrwają do 25 lutego - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zgodnie z Rozporządzeniem ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 18 kwietnia 2002 roku w sprawie organizacji roku szkolnego, ferie zimowe trwają dwa tygodnie i tradycyjnie uczniowie z różnych województw udadzą się na nie w różnych terminach.

Nie zawsze tak było, powodowało to jednak tłok na stokach narciarskich, w pensjonatach i hotelach, co nie tylko utrudniało zimowy wypoczynek uczniom, ale także skracało najbardziej dochodowy czas dla przedsiębiorców w zimie. Podział ferii na różne terminy obowiązuje od roku szkolnego 2003/04.

Reklama

Wyjątkiem był także rok szkolny 2020/21, kiedy z powodu pandemii COVID-19 resort edukacji zdecydował się wyznaczyć uczniom jednakowy termin zimowego wypoczynku. Wszystko przez to, że lekcje przeprowadzane były zdalnie, a wyjazdy nie były możliwe - stoki i hotele były zamknięte.

Ferie zimowe 2024. MEiN opublikowało terminy

MEiN opublikowało specjalne rozporządzenie na temat  ferii zimowych w roku szkolnym 2023/24. W tym roku zimowy wypoczynek jako pierwsi rozpoczną uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Jako ostatni na przerwę udadzą się uczniowie z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego.

Ferie zimowe 2024 przewidziano w czterech terminach:

  • Pierwszy termin. 15-28 stycznia województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • Drugi termin. 22 stycznia-4 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • Trzeci termin. 29 stycznia-11 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • Czwarty termin. 12-25 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

W trakcie przerwy w szkołach, placówki nie prowadzą zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz nie muszą zapewniać opieki na dziećmi - przypomina MEiN.

Terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie. Jeżeli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego, a w kolejnym - na drugą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów. Z tej reguły wyłączone są woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ferie zimowe 2024
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »