Firma ekscentrycznego miliardera zbankrutowała. Koniec marzeń o wysyłaniu satelitów w kosmos

Wchodząca w skład należącej do Richarda Bransona Virgin Group spółka Virgin Orbit ogłosiła bankructwo. Firma, której akcje w styczniu mocno straciły na wartości po nieudanej próbie wystrzelenia satelity na orbitę, nie poradziła sobie z kryzysem finansowym. Jej przedstawiciele szukają kupca na udziały.

Firma Virgin Orbit złożyła we wtorek wniosek o upadłość. Spółka nie zdołała zapewnić sobie finansowania w długoterminowej perspektywie po nieudanej próbie wysłania satelity w przestrzeń kosmiczną, która miała miejsce w styczniu. Doprowadziło to do spadku cen akcji i tym samym przyniosło finansową stratę. 

Nieudana próba rakietowa gwoździem do trumny

Spółka z siedzibą w Long Beach w Kalifornii złożyła wniosek do sądu upadłościowego w stanie Delaware o sprzedaż swoich aktywów. Jej przedstawiciele już w ubiegłym miesiącu ogłosili masowe zwolnienia - redukcja etatów objęła 85 proc. zatrudnionych z 750-osobowej załogi

Reklama

Firma należy w 75 proc. do Virgin Group Richarda Bransona, która planuje realizację komercyjnych lotów w kosmos. Virgin Orbit zajmowała się wystrzeliwaniem rakiet spod zmodyfikowanego samolotu Boeing 747, które z kolei miały wysyłać satelity na orbitę. 

Na koniec września ubiegłego roku Virgin Orbit posiadała aktywa wartości około 234 mln dolarów, z kolei jej całkowite zadłużenie wynosiło 153,5 mln dolarów. Na nowojorskiej giełdzie Nasdaq zadebiutowała w 2021 roku w ramach połączenia ze spółką specjalnego przeznaczenia (SPAC). Już wówczas zebrała od inwestorów 255 mln dolarów mniej niż oczekiwano. 

Między listopadem 2022 r. a marcem 2023 roku Virgin Group przekazała spółce 50 mln dolarów. Informacja z 30 marca o około 675 zwolnieniach została ogłoszona w wyniku "niezdolności firmy do zabezpieczenia znaczącego finansowania". 

Jeszcze w marcu prywatny inwestor Matthew Brown rozważał zainwestowanie w firmę 200 mln dolarów, pomysł ten jednak upadł. 

Kurs akcji firmy dwa lata temu wynosił około 10 dolarów - dziś to zaledwie 0,19 dol. W poniedziałek kapitalizacja spółki wynosiła ok. 65 mln dolarów. Wycena w dniu debiutu giełdowego sięgała 3,7 mld dol. 

Założona przez Richarda Bransona Virgin Group działa w takich branżach jak m.in. telekomunikacja, transport lotniczy i rozrywka. Majątek 72-letniego biznesmena pochodzącego z Wielkiej Brytanii został oszacowany w najnowszym rankingu "Forbesa" na ok. 3 mld dolarów. 

Oprac. PB

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Richard Branson | loty kosmiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »