Richard Branson

Środa, 23 października 2024 (14:58) Aktualizacja Środa, 23 października 2024 (15:00)
Richard Branson to brytyjski miliarder, przedsiębiorca i filantrop, który zbudował imperium Virgin Group. Jego niestrudzone dążenie do innowacji i niekonwencjonalne podejście do biznesu uczyniły go jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorców na świecie.
Richard Branson - najważniejsze informacje
Richard Branson /MAGO / imago sport /Agencja FORUM

Richard Branson - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Wielka Brytania

Wczesne życie i edukacja

Richard Branson urodził się 18 lipca 1950 w Londynie, jako najstarszy syn Edwarda Jamesa Bransona i Eve Huntley Branson. Jego ojciec był adwokatem, a dziadek sędzią Sądu Najwyższego.

Jednak pomimo rodzinnych tradycji prawniczych Richard nie poszedł śladami ojca i dziadka. Przede wszystkim z powodu trudności z nauką, których główną przyczyną była dysleksja.

Mimo że nastoletni Branson nie wybijał się w nauce i kilkanaście razy był wyrzucany ze szkół, posiadał talent do nawiązywania kontaktów i umiejętność zjednywania sobie ludzi co okazało się kluczowe dla jego późniejszego sukcesu.

Pierwszy biznes

Początkowe plany biznesowe Richarda Bransona były dość nietypowe. Postanowił on bowiem zająć się najpierw sprzedażą świątecznych drzewek, a później papużek falistych. Oba te pomysły zakończyły się jednak kompletną porażką.

Strzałem w dziesiątkę okazał się natomiast pomysł rozpoczęcia działalności w przemyśle muzycznym.

Pierwszym krokiem było założenie magazynu “Student”. Pismo, które promowało popularne w tamtym czasie gatunki muzyczne, natychmiast odniosło duży sukces. Na łamach gazety pojawiły się wywiady z takimi artystami jak m.in. Mick Jagger czy John Lennon.

W 1970 roku Branson założył Virgin Mail Order, firmę zajmującą się sprzedażą wysyłkową płyt muzycznych, dzięki czemu były one tańsze o kilkanaście procent niż w tradycyjnych sklepach.

Sklep został nazwany Virgin i do dziś niemal wszystkie przedsiębiorstwa kontrolowane przez Bransona mają w nazwie to słowo. Sukces tej inicjatywy pozwolił Richardowi na otwarcie pierwszego sklepu muzycznego Virgin w Londynie, przy prestiżowej Oxford Street.

Wytwórnia płytowa

W 1972 roku Branson postanowił zainwestować zarobione do tej pory pieniądze i założył wraz z Nickiem Powellem wytwórnię płytową Virgin Records.

Mężczyźni kupili również dużą wiejską posiadłość, którą przerobili na studio nagraniowe i udostępniali rozpoczynającym kariery muzykom. Jednym z nich był Mike Oldfield, którego debiutancki album "Tubular Bells" (1973) był nie tylko pierwszym wydawnictwem wytwórni, ale i jej ogromnym sukcesem. Krążek rozszedł się bowiem w nakładzie pięciu milionów egzemplarzy.

W 1977 roku wytwórnia Bransona i Powella podpisała kontrakt z grupą Sex Pistols, którą wcześniej odrzucili wszyscy liczący się wydawcy. Był to kolejny sukces Virgin - płyta założonego dwa lata wcześniej rockowego zespołu sprzedała się w liczbie prawie pięciu milionów sztuk.

Wkrótce kontrakt z Virgin Records podpisali tacy artyści jak m.in. The Rolling Stones, Bryan Ferry, Paula Abdul, Steve Winwood, Janet Jackson, Genesis, Phil Collins czy Peter Gabriel.

Marzenia o kosmosie

Branson nie zamierza poprzestawać jedynie na muzyce. Już w latach 80. rozpoczął ekspansję Virgin Group na inne sektory. W 1984 roku uruchomił Virgin Atlantic Airways, linię lotniczą, która szybko zdobyła popularność dzięki innowacyjnym usługom i naciskowi na jakość obsługi pasażerów.

Chociaż firma już w pierwszym roku swojej działalności zaczęła przynosić zyski, to w 1992 dopadł ją potężny kryzys. W celu jej ratowania Branson był zmuszony sprzedać EMI (EMI Group - przedsiębiorstwo z siedzibą w Londynie zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych) Virgin Records za oszałamiającą kwotę 500 milionów funtów.

Decyzja ta była dla przedsiębiorcy wyjątkowo trudna, ponieważ to właśnie branża muzyczna zapoczątkowała budowę jego ogromnej fortuny. W późniejszych latach Branson założył wytwórnię V2 Records, dzięki czemu powrócił do przemysłu fonograficznego.

Rok po założeniu Virgin Atlantic Airways, Branson założył kolejną firmę - Virgin Holidays, która początkowo miała się zajmować jedynie sprzedażą biletów lotniczych. Wkrótce została ona jednak przekształcona w biuro turystyczne, które dziś oferuje wycieczki w najdalsze zakątki świata dla najbardziej wymagających.

W 1999 roku do rodziny Virgin dołączyło Virgin Mobile, pierwszy na świecie operator wirtualny, a w 2004 Virgin Galactic - przedsiębiorstwo, które oferuje turystyczne loty kosmiczne.

Szalony filantrop

Richard Branson jest znany z zamiłowania do przygód i ryzyka. Brał udział w licznych wyzwaniach i próbach bicia rekordów Guinessa, takich jak np. przelot balonem przez Atlantyk i Pacyfik czy podróż przez kanał La Manche w pojeździe typu amfibia.

Miliarder jest również zaangażowany w wiele projektów charytatywnych. W 2004 roku założył własną fundację Virgin Unite, która wspiera różnorodne projekty społeczne i środowiskowe na całym świecie.

Współpracuje również z organizacjami takimi jak The Elders, grupą globalnych liderów dążących do rozwiązywania światowych problemów oraz The Carbon War Room, która walczy z globalnym ociepleniem poprzez promowanie zrównoważonych praktyk biznesowych.

Temat Richard Branson znajdziesz również w serwisie:

Richard Branson - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »