Firma z San Francisco wyprodukowała specjalne piwo. Chce wywołać dyskusję

Kalifornijska firma wyprodukowała piwo, do którego użyła recyklowanej wody pochodzącej z 40-piętrowego wieżowca. Chciała udowodnić, że można ją bezpiecznie, kilkakrotnie użyć. Liczy też na rozpoczęcie dyskusji o potrzebie wielokrotnego używania wody w Kalifornii, gdzie panuje ekstremalna susza.

Woda do produkcji piwa pod nazwą Epic OneWater Brew pochodzi z łazienek Fifteen Fifty, 40-piętrowego, luksusowego wieżowca mieszkalnego w San Francisco. Zanim trafiła do recyklingu a potem do producenta piwa, była wykorzystana przez mieszkańców domu w pralniach i łazienkach - pod prysznicami i w umywalkach. 

Piwo ma zachęcić do dyskusji

Do eksperymentu wybrano wieżowiec, w którym firma Epic Cleantec -  producent piwa i specjalista od recyklingu wody - ma swoja siedzibę i podłączony sprzęt do uzdatniania i ponownego jej wykorzystywania. Po raz pierwszy recyklowanej wody użyto do spożycia. Chciano, aby wyprodukowanie Epic OneWater Brew zainicjowało dyskusję. Ma się ona odbyć w San Francisco, na wrześniowym Green Build, konferencji z udziałem 10 tys. specjalistów od ekologicznego budownictwa. “To niepowtarzalna okazja do rozwinięcia na dużej scenie dyskusji o wodzie” - uzasadnia powstanie piwa jego pomysłodawca.

Reklama

Przypomina, że świat się urbanizuje. Do 2050 roku 70 proc. ludności będzie prawdopodobnie mieszkać w miastach. Już dziś na całym świecie budynki mieszkalne i biurowe zużywają 14 proc. całej wody pitnej, która rzadko jest wykorzystywana ponownie. “Naszą misją jest to zmienić. A czy jest lepszy sposób na pokazanie niewykorzystanego potencjału jak ponowne zużycie wody niż warzenie z niej piwa!” - pyta Epic Cleantec. I zapewnia, że nie ma ścieków, “jest tylko zmarnowana woda”. 

Piwo narzędziem perswazji

Produkcja piwa została już zakończona i napój przelany do puszek. Mają niebieski kolor i zdjęcie Fifteen Fifty - wieżowca w San Francisco, z którego pochodzi woda. Piwo prawdopodobnie nie trafi do handlu. Jego wytwórcy argumentują, że traktują je nie tylko jako napój, “ale przede wszystkim potężne orędzie, które pokazuje, że zrównoważone rozwiązania w browarnictwie są możliwe i niezwykle potrzebne”.

Epic Cleantec kieruje pierwszym, oficjalnie zatwierdzonym systemem recyklingu szarej wody w San Francisco. Miasto to jest światowym liderem, jeśli chodzi o postęp w zakresie ponownego wykorzystania wody w środowisku zabudowanym. Zgodnie z obowiązującymi tam przepisami, wszystkie budynki wzniesione po 1 stycznia 2022 roku są zobowiązane do instalowania systemów ponownego użycia przez nie wody.

ew 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kalifornia | susza | piwo | recykling | woda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »