Firmy z Mazowsza otwierają niechlubny ranking. Najwięcej wśród nich nierzetelnych płatników

​Najsolidniej regulują płatności wobec kontrahentów firmy zarejestrowane w województwach: świętokrzyskim, podlaskim i lubelskim - wynika z rankingu rzetelności opracowanego na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów. Najgorszą ocenę otrzymały przedsiębiorstwa z Mazowsza, Kujaw i Śląska.

Z danych Krajowego Rejestru Długów na koniec 2022 r. wynika, że najbardziej zadłużeni wobec kontrahentów byli przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego. Ich zadłużenie sięgało 1,9 mld zł. Dalej na liście są firmy ze Śląska (ponad 1 mld zł) i Wielkopolski (blisko 900 mln zł).

Na koniec 2022 r. najlepiej w rankingu wypadły firmy z województwa świętokrzyskiego (44 pkt.), podlaskiego (39 pkt.) i lubelskiego (38 pkt.). Najgorzej zaś te z Mazowsza z 6 pkt., Kujaw z 10 pkt. i Śląska z 12 pkt.

Najwięcej zaś do oddania mają przeciętnie dłużnicy z województw: mazowieckiego (35,8 tys. zł), łódzkiego (35,2 tys. zł) oraz podkarpackiego (34,4 tys. zł). 

Reklama

Najniższe średnie zadłużenie z kolei odnotowują przedsiębiorcy z Zachodniopomorskiego (28 tys. zł), Świętokrzyskiego (29 tys. zł) i Lubelskiego (29 tys. zł). W tym roku wśród najlepszych pod tym względem zabrakło Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej, czego powodem jest wzrost średniego zadłużenia wśród przedsiębiorców działających w tamtych regionach. 

Co dziesiąta firma ze Śląska jest zadłużona

Innym analizowanym przy opracowaniu rankingu wskaźnikiem był odsetek zadłużonych firm w danych województwach. Im niższy poziom tego wskaźnika, tym wyższe miejsce w rankingu rzetelności. Najlepiej pod tym względem wypadły firmy z Podkarpacia. Ponad 6,4 proc. z nich figuruje w bazie danych KRD. Dobrze wypadli też przedsiębiorcy z Podlasia i Małopolski, gdzie odsetek zadłużonych to niewiele ponad 6,7 proc. wszystkich firm.

Problem nieterminowego regulowania zobowiązań widać na Górnym Śląsku, gdzie zadłużona jest co dziesiąta firma (10,73 proc.). W województwie dolnośląskim trudności z płaceniem na czas ma ponad 10,5 proc. przedsiębiorców, a w kujawsko-pomorskim - ponad 10,4 proc. 

Ostatnim czynnikiem, który miał znaczenia przy tworzeniu zestawienia, było podzielenie łącznego długu w województwie na 1000 działających tam firm. W tej kategorii najlepiej prezentuje się Świętokrzyskie (2,1 mln zł). Zaraz za nim znaleźli się przedsiębiorcy z Podlasia (ponad 2,1 mln zł) i Małopolski (2,2 mln zł). 

Najgorzej wypadły natomiast firmy z Mazowsza (3,7 mln zł), Kujawsko-pomorskiego (3,5 mln zł) i Śląska (niespełna 3,5 mln zł). Wszystkie te regiony okupowały niechlubne podium także w poprzednim rankingu, ale w innej kolejności. Wówczas najbardziej zadłużeni byli przedsiębiorcy z Górnego Śląska.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: prowadzenie firmy | KRD BIG S.A. | długi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »