FOR: Prezes UOKiK słabo chroniony przed naciskami

Stanowisko prezesa UOKiKu jest za słabo chronione przed naciskami politycznymi - uważają eksperci fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Wczoraj premier odwołał szefową Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel. Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska tłumaczyła zmianę potrzebą nowego spojrzenia na problemy konsumentów.

Marek Tatała z fundacji FOR powiedział IAR, że niezależność UOKiKu jest zbyt słaba. Dla porównania wskazał, że instytucje Rzecznika Praw Obywatelskich, czy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych są kadencyjne. Brakuje też jasnych kryteriów, które pozwalają na odwołanie szefa urzędu antymonopolowego - dodał.

Ekspert przypomina, że prezes UOKiKu w przeszłości blokowała, wbrew rządowi, połączenie spółek energetycznych: PGE i Energi. Marek Tatała ma nadzieję, że odsunięcie Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel nie ma na celu ograniczenia konkurencji na rynku energetycznym, czy na przykład bankowym. Ekspert chciałby też usłyszeć merytoryczne uzasadnienie odwołania prezes UOKiK. Jego zdaniem, tłumaczenie rzecznik rządu nie jest wystarczające.

Reklama

Rzeczniczka rządu tłumaczyła odwołanie prezesa UOKiKu potrzebą nowego spojrzenia na problemy konsumentów. Kidawa-Błońska poinformowała IAR, że nowy prezes zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Do tego czasu funkcję tę będzie sprawować Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

- - - -

Po odwołaniu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów możliwe są zmiany na polskim rynku energii. Tak uważa Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego.

Ekspert w zakresie energetyki Tomasz Chmal przypomina, że prezes UOKiKu w przeszłości blokowała, wbrew rządowi, połączenie spółek energetycznych: PGE i Energi. Jego zdaniem Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel na rynek energii patrzyła z perspektywy krajowej, ale brakowało spojrzenia na cały rynek europejski. Tymczasem w innych krajach naszego kontynentu działają duże firmy energetyczne, znacznie większe niż te w Polsce.

Ekspert przyznaje, że wspieranie konkurencji jest istotne, bo pozwala na obniżanie cen. Dodaje jednak, że rynek energetyczny jest specyficzny, bo wymaga kosztownych inwestycji, na które stać tylko większe spółki. Dlatego poza konkurencją cenową dla odbiorców ważne jest bezpieczeństwo dostaw - podkreśla.

- - - - -

- Odwołanie prezes UOKiKu może ucieszyć część przedsiębiorców, ale niekoniecznie konsumentów - ocenia analityk finansowy Paweł Cymcyk. Wczoraj premier odwołał szefową Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel. Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska tłumaczyła zmianę potrzebą nowego spojrzenia na problemy konsumentów.

Analityk finansowy ING TFI Paweł Cymcyk ocenia, że po powołaniu nowego prezesa UOKiKu możliwe będą częstsze połączenia firm, na co nie zawsze zgadzała się Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Ekspert nie jest jednak przekonany, czy zmiana szefa urzędu antymonopolowego wyjdzie na dobre konsumentom. Jak podkreśla - jeśli w którejkolwiek branży dojdzie do ograniczenia konkurencji, wówczas jakość towarów lub usług może się obniżyć, za to ceny wzrosną.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »