Francja rozpoczęła ratyfikacje systemu EMS

Francja jest pierwszym państwem europejskim, który rozpoczął proces ratyfikacji Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Francja jest pierwszym państwem europejskim, który rozpoczął proces ratyfikacji Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Ma on być stałym europejskim funduszem ratunkowym dla bankrutów i zastąpić ten obecny, tymczasowy. Decyzja o tym zapadła na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów. Musi ją jeszcze ostatecznie ratyfikować Parlament. Zapis o przyjęciu przez Francję funduszu znalazł się w poprawionym planie budżetu na ten rok przedstawionym na co tygodniowym posiedzeniu Rady Ministrów. Tym samym władze francuskie dały wyraz jak bardzo im leży na sercu wprowadzenie w życie decyzji, jaka zapadła na ostatnim szczycie europejskim o przyspieszeniu o rok procesu tworzenia funduszu.

Reklama

Miałoby to być możliwe już pierwszego lipca 2012 roku. W grę wchodziłaby suma pięciuset miliardów euro. Z tych pieniędzy mogłyby korzystać państwa wspólnej waluty euro przeżywające chwilowe trudności gospodarczo-finansowe. Taka pomoc pozwoliłaby na uniknięcie powtórzenia się sytuacji, w jakiej znalazła się Grecja, a tym samym nie zachwiałoby to wiarygodnością i pozycją euro na światowych rynkach. Francja w 2012 ma przekazać pierwszą część przypadającej na nią raty - sześć i pół miliarda euro. Według ministerstwa finansów nie zwiększy to jej deficytu ale z kolei niekorzystnie odbije się na zadłużeniu skarbu państwa.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: EMS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »