Francję i Irlandię połączy "Celtycki Interkonektor"
Powstanie kolejny interkonektor energetyczny łączący kraje Unii Europejskiej - tym razem Francję i Irlandię. Dziś w Paryżu, oba te kraje podpisały porozumienie w sprawie budowy "Celtyckiego Interkonektora" (Celtic Interconnector), który pozwoli na wymianę dostaw energii elektrycznej między tymi krajami od 2026 roku – poinformowało w komunikacie francuskie ministerstwo transformacji energetycznej.
Podmorski interkonektor o długości 575 km połączy gminę La Martyre w Bretanii na północy Francji, z miasteczkiem Knockraha w hrabstwie Cork na południu Irlandii.
"Celtycki Interkonektor" pozwoli między innymi na eksport irlandzkiej energii pochodzącej z zainstalowanych na morzu wiatraków.
"To pierwsze połączenie (energetyczne) Irlandii z Europą kontynentalną (...) pozwoli na importowanie i eksportowanie energii mogącej zasilić 450 tys. gospodarstw domowych" - napisano w komunikacie, który francuski resort wydał wspólnie z władzami Irlandii.
Nowa infrastruktura "przyczyni się do bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię Francji i Europy oraz przyspieszy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w całej Europie" - oznajmiła cytowana w komunikacie francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.
"Oznacza to, że będziemy mogli importować energię z Europy, gdy będziemy tego potrzebować i przede wszystkim eksportować energię" - oświadczył irlandzki minister do spraw środowiska Eamon Ryan.
Inwestycja realizowana przez operatorów systemów przesyłowych z Francji i Wielkiej Brytanii - National Grid oraz Réseau de Transport d'Electricité (RTE) - dotyczy budowy interkonektora energetycznego, który zostanie położony na dnie kanału La Manche i którego moc sięgnie 1 GW.
Zamówienie na budowę interkonektora w technologii HVDC o mocy 1 GW między Wielką Brytanią i Francją otrzymało ABB. Wartość kontraktu wynosi 270 mln euro.
Podwodne kable połączą brytyjski system elektroenergetyczny na wysokości Chilling w Hampshire z francuskim w miejscowości Tourbe w Normandii. Długość połączenia sięgnie 240 km. Jego uruchomienie ma nastąpić do roku 2020.
Budowa interkonektorów między poszczególnymi krajami Unii Europejskiej to jeden z fundamentów unii energetycznej, którą forsuje Komisja Europejska.