Fundusze UE: 15 mld euro na drogi
Rząd przyjął program inwestycji w infrastrukturę i środowisko po 2007 r. W ciągu siedmiu lat pójdzie na te cele ok. 26 mld euro. Z tego najwięcej pochłoną inwestycje drogowe.
Rząd podzielił we wtorek środki z unijnej kasy, które dostaniemy w ciągu najbliższych siedmiu lat. Do podziału jest 60 mld euro. Znaczna część tej kwoty zostanie rozdysponowanych w ramach programu "Infrastruktura i Środowisko". Łącznie będzie to suma 26 mld euro. Złożą się na nią UE, która wyłoży
21,2 mld euro oraz polski sektor publiczny - ok. 1 mld euro (w ramach wkładu własnego).
Minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka zapowiedziała, że 15,1 mld euro pochłonie modernizacja sieci transportowej. Chodzi zwłaszcza o połączenia drogowe głównych metropolii Polski z Warszawą, główną linię kolejową z zachodu na wschód kraju oraz połączenia kolejowe na odcinku Gdańsk-Katowice i Szczecin-Wrocław.
Na inwestycje środowiskowe, m.in. w gospodarkę wodno-ściekową i utylizację odpadów, bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i pomoc dla firm we wdrażaniu norm środowiskowych, przeznaczone zostanie ok. 4,78 mld euro z całego budżetu programu. Inne inwestycje, np. w energetykę "przyjazną środowisku", infrastrukturę ochrony zdrowia i kulturę, zaabsorbują ok. 1,34 mld euro.
Program "Infrastruktura i Środowisko" będzie jednym z programów rozwoju regionalnego realizowanych po 2007 r. na szczeblu krajowym. Pozostałe to: Innowacyjna Gospodarka (z ok. 7 mld euro dofinansowania z Unii), Kapitał Ludzki (8,12 mld euro), program zasilenia Polski Wschodniej (2,16 mld euro), program Europejskiej Współpracy Terytorialnej (576 mln euro) i pomocy technicznej dla administracji "czuwającej" nad wykorzystaniem unijnej pomocy dla Polski (216,7 mln euro).
Obok programów krajowych, realizowanych będzie 16 programów regionalnych - łącznie regiony otrzymają w ich ramach ok. 15,98 mld euro z unijnego budżetu.