Furtka dla podatnika!
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało propozycję zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, dzięki której ma wrócić ulga podatkowa z tytułu zatrudniania pomocy domowej lub niani.
Zgodnie z tą propozycją podatnik zatrudniający osoby w gospodarstwie domowym będzie mógł odliczyć od dochodu wypłacane takiemu pracownikowi wynagrodzenia i obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz Pracy. Warunkiem skorzystania z tej ulgi będzie zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę.
Wyrażane są jednak opinie, że nowa ulga może być furtką dla sprytnych podatników. Mogą oni zatrudniać w charakterze niani członków rodziny. Wszystko po to, aby skorzystać z odliczenia, a tym samym zmniejszyć swój dochód do opodatkowania. W praktyce zawarcie umowy z członkiem rodziny oczywiście jest możliwe.
Taką umowę mogą podpisać np. matka i córka. Jednak, aby istniał stosunek pracy, muszą wystąpić m.in. odpłatność, podległość pracownika wobec pracodawcy oraz faktyczne wykonywanie pracy. Zatem samo podpisanie umowy o pracę nie wystarczy do skorzystania z ulgi podatkowej. Praca musi być przede wszystkim wykonywana pod nadzorem pracodawcy, a pracownik - w naszym przypadku niania lub pomoc domowa - musi otrzymywać faktyczne wynagrodzenie. Pozorne czynności nie pozwolą na korzystanie z ulgi. A fiskus z pewnością będzie je kontrolował.
Proponowana przez resort pracy ulga jest kontynuacją wcześniejszego, podobnego odliczenia obowiązującego w 2006 roku. Takiego zdania jest Joanna Kanicka, partner w Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe, która uważa, że poprzednia ulga w praktyce nigdy chyba nie została przez podatników wykorzystany.
- Obecnie proponowane odliczenie nie nakłada już tak skomplikowanych warunków, poza koniecznością wypłacenia należnego wynagrodzenia osobie zatrudnionej w gospodarstwie domowym (niani, kucharce, gosposi itp.). Jego sens sprowadza się do zapewnienia obu stronom należytej ochrony - osobie zatrudnianej prawa do świadczeń emerytalnych i zdrowotnych, a pracodawcy do prawa odliczenia tak wynagrodzenia, jak i składek na ubezpieczenie społeczne - tłumaczy Joanna Kanicka.
Dodaje, że obie strony osiągają tym samym wymierną korzyść. - Nowy przepis może dać szansę zmiany podejścia podatników do formy zatrudniania osób w gospodarstwie domowym i nie powinien stać się podstawą do powstawania nadużyć - wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Wyjście z szarej strefy?
Joanna Patyk, konsultant podatkowy w BDO Numerica uważa, że propozycja nowej ulgi na zatrudnianie niani jest zapewne spowodowane chęcią ograniczenia szarej strefy funkcjonującej w tym zakresie. Poprzednio wprowadzone unormowania prawne dotyczące zatrudniania niani i możliwości dokonywania odliczeń od podatku określonych wydatków z tym związanych były dość skomplikowane. W praktyce bardzo mało podatników zdecydowało się na ujawnienie osób zatrudnionych w gospodarstwie domowym.
Czy matka może być zatrudniana na stanowisku niani - gdy małżonek zatrudni żonę?
Jakie mogą być korzyści z wprowadzenia ulgi na zatrudnienie niani? Jakie kwoty można będzie odliczyć od podstawy opodatkowania ?
Ewa Matuszewska - Więcej: Gazeta Prawna 17.02.2008 (34) ? str.12