FUS: zawsze zapłaci podatnik

Państwo może wypłacać odszkodowania za niewydanie rozporządzeń do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - ostrzega rzecznik praw obywatelskich.

Państwo może wypłacać odszkodowania za niewydanie rozporządzeń do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - ostrzega rzecznik praw obywatelskich.

W liście do ministra pracy i polityki społecznej Krzysztofa Michałkiewicza RPO zaznaczył, że napływają do niego skargi w sprawach uprawnień do emerytur i rent. Dotyczą one utrudnień w udowodnieniu prawa do świadczeń i ich wysokości. Zdaniem rzecznika wynikają one z kłopotów związanych z ograniczonym dostępem osób ubiegających się o świadczenia do dokumentacji osobowej i płacowej.

Utrudnia to dochodzenie przed organami rentowymi prawa do świadczeń, wpływa na wydłużanie postępowania i powoduje kierowanie spornych spraw do sądu - zauważa rzecznik.

Jego zdaniem minister powinien wydać nowe rozporządzenia do ustawy z dnia 17 grudnia 1988 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późń. zm.), które między innymi ułatwiłyby starania o świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rzecznik podkreślił, że obecnie obowiązują rozporządzenia wydane na podstawie ustaw, które już nie obowiązują.

Niewydanie aktów wykonawczych może doprowadzić do odpowiedzialności odszkodowawczej państwa za zaniechanie legislacyjne - ostrzega RPO. W związku z tym zwrócił się do ministra o wydanie brakujących rozporządzeń.

Reklama

Bartosz Marczuk

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: Podatnik | Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) | fusy | ostrzega
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »