Podatnik

Czwartek, 10 października 2024 (13:07) Aktualizacja Czwartek, 10 października 2024 (13:23)
Podatnik może generować dochody z różnych źródeł, takich jak zatrudnienie, prawa majątkowe czy samodzielnie prowadzona działalność. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT te przychody są przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym.
Podatnik - najważniejsze informacje
Podatnik /123RF/PICSEL

Podatnik - najważniejsze informacje

Kim jest podatnik?

Mimo że podatek dotyczy dochodów pracownika, to obowiązek jego prawidłowego wyliczenia i przekazania do urzędu skarbowego spoczywa na pracodawcy, czyli płatniku, a nie na samym pracowniku, który jest podatnikiem.  

Kim jest płatnik?

Przedsiębiorca jako płatnik jest prawnie zobowiązany do obliczania, pobierania i przekazywania zaliczek na podatek dochodowy od dochodów określonych w art. 12, 13, 18 ustawy o PIT, które osiągają pracownicy, zleceniobiorcy i wykonawcy. 

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ordynacji podatkowej, jeśli płatnik zaniedba te obowiązki jest odpowiedzialny za niepobrany lub niewpłacony podatek, a jego odpowiedzialność rozciąga się na cały jego majątek. 

W praktyce przedsiębiorca nie zajmuje się samodzielnie wykonywaniem tych czynności, lecz powinien wyznaczyć odpowiednie osoby do ich realizacji i zgłosić je do urzędu skarbowego.  

Ile musi zapłacić podatnik?

Podatek wynosi 12 proc. jeśli podatnik zarabia do kwoty 120 tysięcy złotych rocznie. Jeśli jednak zarobki przekroczą tą kwotę to od kwoty przekroczenia podatnik płaci wyższą składkę podatku wynoszącą 32 proc. 

Do tego dochodzi jeszcze kwota wolna od podatku, która w 2023 roku wynosiła 30 tysięcy złotych.  

Czy wzrośnie kwota wolna od podatku?

Wiele mówiło się w trakcie wyborów w 2023 roku o wzroście kwoty wolnej od podatku z 30 tysięcy złotych do 60 tysięcy złotych. Rząd jednak jasno stwierdził, że w roku 2024 nie będzie to możliwe ze względu na budżet. 

Premier Tusk jak podkreśla uważa, że wzrost tej kwoty powinien być efektem działań obecnego rządu i deklaruje wzrost kwoty wolnej od podatku do końca kadencji.  

Jakie terminy obowiązują podatnika? 

Każdy podatnik, oprócz przestrzegania bieżących terminów podatkowych w ciągu roku, musi również dokonać rocznego rozliczenia z urzędem skarbowym. 

W zależności od formy opodatkowania istnieją różne terminy, w których należy składać zeznania podatkowe: 
  • Do 30 kwietnia roku następującego po zakończonym roku podatkowym należy złożyć deklarację podatkową (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39), podając wysokość osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w danym roku. Do tego samego terminu należy także uregulować ewentualną różnicę między podatkiem należnym a zaliczkami na podatek, które zostały przekazane do urzędu skarbowego w ciągu roku;
  • PIT-11, czyli informacja o dochodach podatnika - musi być przekazana do urzędu skarbowego elektronicznie najpóźniej do 31 stycznia za rok poprzedni. Pracownicy powinni otrzymać ten dokument do końca lutego każdego roku. 

Podatek dochodowy a VAT 

Podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych (PIT i CIT) oraz podatek od towarów i usług (VAT) funkcjonują w sposób niezależny w kontekście działalności gospodarczej. Obciążenie transakcji podatkiem VAT nie implikuje automatycznie, że transakcja ta podlega również podatkowi dochodowemu. 

Dodatkowo VAT zazwyczaj nie jest uwzględniany jako koszt uzyskania przychodu w kontekście PIT i CIT, chyba że ustawa przewiduje wyjątki, pozwalając na jego odliczenie. 

Nieodliczony VAT wpływa na wartość początkową środków trwałych w rozliczeniach podatków dochodowych, zwiększając koszty uzyskania przychodu przez wyższe odpisy amortyzacyjne obliczane od zwiększonej wartości początkowej. 

Podatnik - Wiadomości

Podatnik - Wideo

  • Poprawki Polskiego Ładu korzystne dla podatników

    Wtorek, 11 października 2022 (10:27)
    Od 1 lipca bieżącego roku obowiązują nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przede wszystkim dotyczy to zmian w PIT – które stanowią korektę tych rozwiązań, które...
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »