Gabriela Masłowska zrezygnowała z kandydowania do Rady Polityki Pieniężnej

Gabriela Masłowska zrezygnowała z kandydowania do Rady Polityki Pieniężnej - poinformowano w środę na stronie internetowej Sejmu.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

"W dniu 9.02.2022 r. Pani Gabriela Masłowska zrezygnowała z kandydowania do Rady Polityki Pieniężnej" - napisano.

Masłowska, w oświadczeniu złożonym do sekretariatu marszałka Sejmu napisała, że wycofuje swoją kandydaturę na członka Rady Polityki Pieniężnej z przyczyn osobistych.

We wtorek 1 lutego Komisja Finansów Publicznych w głosowaniu zdecydowała o poparciu posłanki Gabrieli Masłowskiej na członkinię Rady Polityki Pieniężnej. Posłanka została zgłoszona przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Reklama

To druga kandydatka na członka Rady Polityki Pieniężnej, która zrezygnowała z kandydowania do RPP. Wcześniej, 25 stycznia tego roku swoją kandydaturę wycofała Elżbieta Ostrowska. Kilka dni wcześniej uzyskała rekomendację sejmowej komisji finansów.

Gabriela Masłowska była posłanką na Sejm IV, V, VI, VII ,VIII a obecnie jest - IX  - kadencji Sejmu. Nieprzerwanie od 2022 roku pracuje w Komisji Finansów Publicznych, w VIII i IX kadencji jest zastępcą przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych.

Głosowanie w sprawie powołania członków Rady Polityki Pieniężnej zostało zaplanowane na środowe popołudnie.

Rezygnacja Masłowskiej oznacza, że posłom do przegłosowania pozostało dwóch kandydatów do RPP. To Wiesław Janczyk, który został zgłoszony przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość i Jakub Borowski zgłoszony przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska.

Radę Polityki Pieniężnej tworzy 9 członków, których w równej liczbie powołuje Sejm, Senat i Prezydent RP. Dodatkowo, radę uzupełnia prezes Narodowego Banku Polskiego, który jednocześnie jest przewodniczącym RPP.

W lutym z RPP pożegnają się - powołani przez Sejm - Grażyna AncyparowiczEryk Łon (9 lutego), a następnie Kamil ZubelewiczŁukasz Hardt (20 lutego). W marcu kończy się kadencja Jerzego Żyżyńskiego (30 marca).

Zobacz również:

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »