Gaz popłynie z Polski na Ukrainę. Orlen i Naftohaz podpisały porozumienie

Polska pomoże Ukrainie zdywersyfikować dostawy gazu. W piątek memorandum o współpracy w sektorze LNG podpisały Orlen i Naftohaz. Porozumienie ma umożliwić przesył gazu dostarczanego z morskich terminali LNG na Ukrainę, która dysponuje największymi podziemnymi magazynami gazu w Europie.

Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz i polski Orlen podpisały w piątek porozumienie o współpracy w sektorze LNG i pomocy Kijowowi w dywersyfikacji dostaw gazu - poinformowały obie spółki. Dodatkowo zawarto kontrakt na dostawy 100 mln m sześc. gazu na Ukrainę.

Memorandum to krok o strategicznym znaczeniu, który pomoże Ukrainie zdywersyfikować źródła dostaw gazu i wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne - podkreślił Naftohaz. Dokument podpisali prezes ukraińskiej spółki Roman Czumak oraz wiceprezes ds. operacyjnych Orlenu Robert Soszyński.

Reklama

Według Czumaka Ukraina posiada potężny system transportu gazu oraz największe podziemne magazyny gazu w Europie, co stwarza unikalne możliwości rozwoju rynku LNG. "Współpraca z Orlenem otwiera (nam) perspektywy dotyczące wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji dostaw oraz integracji Ukrainy z europejskim rynkiem gazowym" - podkreślił prezes Naftohazu.

"Memorandum między Orlenem a Naftohazem stanowi podstawę długoterminowej i wzajemnie korzystnej współpracy w ważnej dziedzinie dostaw zasobów energetycznych. Nasze relacje będą oparte na warunkach komercyjnych, ale zapewnienie dodatkowego źródła gazu jest kluczowe dla Ukrainy także z punktu widzenia jej bezpieczeństwa" - oświadczył Soszyński.

Naftohaz kontraktuje gaz dostarczany przez bałtyckie terminale LNG

W ramach współpracy Naftohaz zakontraktował około 100 mln metrów sześciennych gazu, który zostanie dostarczony przez terminal LNG na Litwie. Następnie gaz będzie transportowany gazociągiem GIPL, łączącym Litwę z Polską, a potem przez terytorium Polski do granicznego punktu połączenia Hermanowice-Drozdowicze, skąd surowiec odbierze Naftohaz.

Trzy lata temu ówczesne PGNiG po raz pierwszy sprzedało na Ukrainę partię amerykańskiego gazu, który jako LNG przypłynął do terminala w Świnoujściu od dostawcy w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec grudnia 2024 r. ukraińska firma DTEK sprowadziła 100 mln m sześc. amerykańskiego gazu, który jako LNG trafił do terminala Revithoussa w Grecji, a stamtąd przez Bułgarię i Rumunię do ukraińskiego systemu.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: naftohaz | Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »