Gazprom chce być największym dostawcą gazu do Chin

Gazprom ma szansę stać się największym dostawcą gazu do Chin - oświadczył Kiril Polous z Gazpromu podczas debaty na forum gazowym w Petersburgu. Zaznaczył, że konieczne jest tylko przyłączenie wschodnich gazociągów do infrastruktury w europejskiej części Rosji i Syberii Zachodniej.

- W pierwszym etapie realizacji Programu Wschodniego powstały odrębne gazociągi, które rozwiązywały bieżące problemy. Tak powstał gazociąg Sachalin-Chabarowsk-Władywostok - informował. - Mówiąc o perspektywach długoterminowych, myślimy o połączeniu tworzonego od ponad pół wieku Zunifikowanego Systemu Dostaw Gazu z gazociągami Siła Syberii i Sachalin-Chabarowsk-Władywostok - dodał.

Jak podaje Interfax, Polous odniósł się też do kwestii walut rozliczeniowych. Płatności za dostawy gazu do Chin za pośrednictwem gazociągu Siła Syberii mają być rozliczane w rublach i juanach.

Reklama

- Podpisanie nowej umowy z chińskimi partnerami i aktywna praca nad nowymi projektami jest wyraźnym potwierdzeniem fundamentalnych aksjomatów biznesu gazowego. Mówimy o stabilnych mechanizmach cenowych i braku barier regulacyjnych dla realizacji projektów gazowych - zaznaczył.

Współpraca, ale nie uzależnienie

Dodał, że po osiągnięciu wielkości dostaw 48 mld m sześc. gazu rocznie (38 mld m sześc. poprzez gazociąg Siła Syberii i 10 mld m sześc. z Dalekiego Wschodu), Gazprom ma szansę stać się największym dostawcą gazu na rynek chiński.

- Biorąc pod uwagę wcześniej podpisaną umowę na dostawy gazu w ramach projektu Siła Syberii, łączne zakontraktowane wolumeny wynoszą 48 mld m sześc. Z dużym prawdopodobieństwem po osiągnięciu określonego wolumenu dostaw Rosja może stać się jest największym dostawcą gazu do Chin - powiedział. - Jednocześnie ważny jest też fakt, że rozwijając współpracę w branży gazowniczej Rosja i Chiny nie zwiększają wzajemnej zależności do poziomów krytycznych - zaznaczył.

Program stworzenia na Syberii Wschodniej i na Dalekim Wschodzie jednolitego systemu produkcji, transportu gazu i dostaw, z uwzględnieniem ewentualnego eksportu gazu na rynki Chin i innych krajów regionu Azji i Pacyfiku (Wschodni Program Gazowy), został zatwierdzony we wrześniu 2007 r. Gazprom został wyznaczony na koordynatora działań w ramach tego programu.

Wolumen blisko 50 mld m sześc., jaki planuje kierować do Chin Rosja, jest sporo niższy niż realizowana w minionych latach sprzedaż błękitnego paliwa na Zachód. W 2021 r. Gazprom wyeksportował do krajów tzw. dalekiej zagranicy 185 mld m sześc. surowca.

W 2020 r. Europa zaimportowała 447,1 mld m sześc. gazu, z czego Gazprom dostarczył prawie 168 mld m sześc.

morb

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gazprom | Rosja | Chiny | gazociąg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »