Giorgia Meloni krytykuje EBC. Szefowej rządu nie podobają się podwyżki stóp

Premier Włoch Giorgia Meloni skrytykowała w środę podwyżki stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego w celu walki z inflacją, ostrzegając, że "lekarstwo może okazać się bardziej szkodliwe niż sama choroba".

Europejski Bank Centralny podniósł w czerwcu w strefie euro stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Decyzja, choć była zgodna z oczekiwaniami analityków, nie spodobała się wszystkim - w tym premier Włoch. 

EBC zapowiada dalsze podwyżki stóp

Jak stwierdziła szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni, "lekarstwo może okazać się bardziej szkodliwe niż sama choroba", nawiązując do walki z inflacją poprzez kolejne podwyżki stóp procentowych.

- Uproszczona recepta EBC podnoszenia stóp procentowych nie wydaje się właściwą drogą naprzód. W naszych krajach ogólny wzrost cen nie jest spowodowany zbyt szybkim wzrostem gospodarczym - powiedziała Meloni, wyjaśniając, że inflacja wynika głównie z kryzysu energetycznego spowodowanego konfliktem w Ukrainie.

Reklama

Słowa te były odpowiedzią na ostrzeżenie prezes EBC Christine Lagarde o tym, że bank "będzie nadal podnosił stopy procentowe w lipcu", chyba że nastąpi "istotna zmiana perspektyw".

Inflacja powoli wyhamowuje

Stopa refinansowa wzrosła w czerwcu z 3,75 do 4,00 proc., stopa kredytu z 4,00 do 4,25 proc., zaś stopa depozytowa z 3,25 do 3,50 proc. Ta ostatnia jest na najwyższym poziomie od maja 2001 roku. EBC poinformował, że spodziewa się, że inflacja pozostanie powyżej celu 2 proc. do 2025 r. i zasugerował po raz kolejny dalsze podwyżki stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

"Przyszłe decyzje zapewnią, że podstawowe stopy procentowe EBC zostaną sprowadzone do poziomów wystarczająco restrykcyjnych, aby osiągnąć terminowy powrót inflacji do średniookresowego celu 2 proc. i zostaną utrzymane na tym poziomie tak długo, jak będzie to konieczne" - poinformował bank centralny.

Analitycy są obecnie bardziej zaniepokojeni wpływem rosnących płac i oczekiwań co do wzrostu wynagrodzeń pracowników na inflację, które mają większy wpływ niż ceny energii, które spadły. Zgodnie z danymi Eurostatu ceny w strefie euro w maju 2023 r. wzrosły o 6,1 proc. w porównania do maja 2022 r. - miesiąc wcześniej było to 7 proc. Przyczyniły się do tego m.in. niższe koszty energii Niemniej jednak inflacja pozostaje trzykrotnie powyżej dwuprocentowego celu EBC.

Również we Włoszech dynamika wzrostu cen słabnie - w czerwcu do 6,4 procent rok do roku z 7,6 procent w maju.

AFP
Dowiedz się więcej na temat: Włochy | Giorgia Meloni | Europejski Bank Centralny (EBC)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »