Reklama

Glapiński prezesem NBP na kolejne 6 lat? Prezydent: dobrze się sprawdził

- Uważam, że pan prezes Glapiński dobrze się sprawdził przez pierwszą kadencję, dobrze działał - odpowiedział prezydent Andrzej Duda w dogrywce Interii po "Gościu Wydarzeń" Polsat News pytany czy Adam Glapiński będzie jego kandydatem na kolejne sześć lat. Kadencja Adama Glapińskiego jako prezesa NBP kończy się w czerwcu 2022 r., jednak może on zostać wskazany przez prezydenta jako kandydat na kolejną kadencję - wyboru ostatecznie dokonuje Sejm.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Uważam że pan prezes Glapiński dobrze się sprawdził na tym stanowisku przez pierwszą kadencję, dobrze działał. (...) W bardzo trudnym momencie miałem właściwie codzienny kontakt z panem prezesem prof. Adamem Glapińskim. Kiedy była ogromna obawa, że może dojść do paniki bankowej pan prezes w bardzo spokojny sposób działał, co zrobiło na mnie duże wrażenie - powiedział prezydent.

Reklama

Duda dopytywany czy Adam Glapiński na drugą kadencję to 100 proc. pewne odrzekł: - Pan prezes Adam Glapiński dobrze wykonywał swoje obowiązki w pierwszej kadencji.

Właściwa reakcja na wysoką inflację?

Pytany czy Glapiński i RPP nie za późno zareagowali podwyżkami stóp procentowych na rosnącą inflację Andrzej Duda odpowiedział:

- Tak się mówiło w mediach i tak też twierdzili niektórzy przedstawiciele opozycji. Ale dziś wielu ekspertów twierdzi zupełnie inaczej, że we właściwy sposób zareagował i że wcale ta reakcja nie była reakcją spóźnioną.

Pytany o wpływ inflacji na portfele Polaków prezydent stwierdził:

- Dotyka to nas wszystkich. Ja też ogrzewam swoje mieszkanie gazem i też mnie to dotyka. Jest to rzeczywiście ogromny problem, to dziś są działania, które prowadzi Rosja (w zakresie dostaw gazu i wpływu tego na ceny - red.) i w patrząc w szerokiej perspektywie to bardzo dobrze że prowadzimy taką politykę, że dywersyfikujemy choćby źródła dostaw gazu, że mamy pozawierane długoterminowe kontakty na dostawy gazu choćby skroplonego do gazoportu w Świnoujściu, że mamy długoterminowe umowy z Katarem, ze Stanami Zjednoczonymi. To pokazuje długowzroczną politykę, którą realizujemy - podkreślił prezydent.

"Tak" od prezesa PiS, prezydent kolejny raz pozytywnie

W poniedziałkowym wywiadzie dla Interii lider PiS Jarosław Kaczyński stwierdził,, że widziałby Adama Glapińskiego w tej samej roli w drugiej kadencji.

- W moim przekonaniu tak, ale to decyzja prezydenta, a nie moja. Naprawdę, mamy w Polsce system demokratyczny i funkcjonuje on tak, jak powinien. Są kraje, gdzie jest on bardziej umowny, fasadowy wręcz. W niektórych obszarach to np. w Niemczech można o demokracji mówić w wielkim cudzysłowie. To, że w Polsce wielu przedstawicieli świata polityki się zna nie jest żadną tajemnicą. Ale znowu, są w Europie kraje gdzie elity polityczne znają się o wiele dłużej niż w naszym kraju, często od czasów studenckich albo i szkolnych.

To już kolejny raz jak prezydent Andrzej Duda sugeruje, że Adam Glapiński może być jego kandydatem na drugą kadencję.

- Pan profesor Adam Glapiński jest bardzo dobrym prezesem NBP. Sytuacja jest bardzo stabilna w okresie kiedy pan prezes sprawuje swoją funkcję. Jest to bardzo dobrze od strony bezpieczeństwa finansowego państwa realizowane zadanie i jeżeli jest głównodowodzący, który bardzo dobrze kieruje sprawami, i bardzo dobrze prowadzi armię, to wydaje mi się, że można prolongować mu zadanie, które zostało mu powierzone - mówił już prezydent  w "Gościu Wydarzeń" Polsat News pod koniec kwietnia.

Pytany wtedy czy skłania się ku ponownemu wskazaniu Adama Glapińskiego odparł: Tak. Ja bardzo szanuję profesora Adama Glapińskiego i muszę powiedzieć, że bardzo uznaję to co robił przez ostanie lata, to w jaki sposób prowadził sprawy finansowe polskiego państwa, monetarne, walutowe.

Adam Glapiński został powołany przez Sejm RP na prezesa Narodowego Banku Polskiego 10 czerwca 2016 r. Urząd objął w dniu 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »