Globalny wzrost PKB w 2023 roku. Nowe prognozy Goldman Sachs

Ponowne otwarcie chińskiej gospodarki przełoży się pozytywnie na globalny wzrost. - Uwzględniając ten wpływ, podnosimy prognozy wzrostu światowego PKB o 0,5 punktu procentowego (pp.) do 2,3 proc. w 2023 r. - przekazali w najnowszym raporcie ekonomiści z banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

Wzrost gospodarczy w Chinach przyspieszy powyżej pierwotnych oczekiwań w wyniku otwarcia gospodarki - prognozują ekonomiści z Goldman Sachs. W ich ocenie "nagłe otwarcie" prawdopodobnie przełoży się, jako "efekt rozlania", umiarkowanie pozytywnie na wzrost gospodarki światowej oraz w mniejszym stopniu na globalną inflację.

Otwarcie Chin wzmocni światową gospodarkę

Zgodnie z najnowszymi prognozami banku światowa gospodarka urośnie w 2023 r. o 2,3 proc., czyli o 0,5 pp. więcej niż przewidywano w listopadzie. Jest to szacunek powyżej konsensusu rynkowego, który wynika przede wszystkim z wysokiego tempa otwierania się gospodarki chińskiej - poinformowali analitycy. 

Reklama

Jak wskazali, zmiana dotychczasowej polityki chińskiej wpłynie na globalny wzrost przede wszystkim trzema kanałami. Pierwszym z nich będzie wzrost wewnątrzkrajowego popytu na poziomie ok. 5 proc., co powinno przełożyć się na zwiększenie importu z innych państw.

W raporcie podkreślono, że wpłynie to przede wszystkim na gospodarki regionu Azji-Pacyfiku. Drugim kanałem będzie odbudowa zapotrzebowania na usługi zagraniczne, zwłaszcza podróże międzynarodowe, a trzecim wzrost zapotrzebowania na ropę naftową, co pozwoli osiągnąć większe zyski eksporterom tego surowca. Jego wyższe ceny prawdopodobnie będą miały wpływ na realny dochód i wzrost innych gospodarek.

Efekt "rozlania" obniży również inflację

Zdaniem ekspertów druga fala "efektów rozlania" również przełoży się na znaczące przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Przyjęto tutaj szacunek, że każdy 1 proc. wzrost chińskiego PKB przekłada się na 0,2 pp. wzrostu globalnej gospodarki.

Według raportu GS pełna odbudowa chińskiego popytu przełoży się na ok. 1 proc. wzrost światowego PKB do końca 2023 r. Dodano, że w niewielkim stopniu wpłynie również na tempo globalnego wzrostu gospodarczego w 2024 r.

Poprawa łańcuchów dostaw z Chin obniży inflację bazową w Stanach Zjednoczonych o ok. 0,1 pp., ale wzrost popytu oraz cen ropy podwyższy inflację zasadniczą o ok. 1/2 pp. - zwrócili uwagę ekonomiści.

"Analogicznie szacujemy, że ponowne otwarcie Chin umiarkowanie wpłynie na wzrost inflacji zasadniczej w większości pozostałych gospodarek" - ocenili.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Goldman Sachs | prognozy PKB | gospodarka światowa | Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »