​Górnicy na proteście w Warszawie. "UE uderza w polskie górnictwo"

Górnicy ze związku zawodowego Sierpień 80 protestują w Warszawie. Manifestacja, która odbydwa się przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej dotyczy unijnej dyrektywy metanowej, która może wpłynąć na kształt polskiego górnictwa.

W piątek 24 marca o 12.00 rozpoczął się protest górników ze związku zawodowego Sierpień 80. Demonstracja odbywa się przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. 

Górnicy protestują przeciwko unijnej dyrektywie metanowej. Proponowana dyrektywa wyznacza limity dotyczące emisji metanu w przemyśle wydobywczym i energetyce. Od 2027 roku wprowadzony ma być limit emisji metanu przy wydobyciu w kopalniach - 5 ton na 1000 ton wydobytego węgla. Od roku 2031 normy mają być zaostrzone, a limit ma wynosić 3 tony gazu na 1000 ton węgla. Wydobycie w większości polskich kopalni generuje większe ilości metanu.  

Reklama

"Śmierć polskiego górnictwa". Górnicy protestują

Zdaniem górników ustalenie takich norm oznacza "śmierć polskiego górnictwa". Wprowadzenie limitu, jaki proponuje UE, oznacza konieczność zaprzestania wydobycia w większości kopalń, co doprowadzi do ich zamknięcia - wskazują.

"To jest chore, co robi UE, bo uderza w polskie górnictwo. Teraz to jest uderzenie ewidentnie w Polskę, ponieważ jeszcze tylko w Polsce zostały nam kopalnie węgla kamiennego" - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego Solidarność 80.

Górnicy zjawili się ma proteście m. in. z trumną symbolizującą śmierć polskiego górnictwa ze zdjęciami polityków UE i działaczki ekologicznej Grety Thunberg.


  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: górnictwo | akcja protestacyjna | górnicy | dyrektywa metanowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »