Gospodarka Niemiec skurczyła się w 2023 roku. "Rozwój gospodarczy się załamał"
PKB Niemiec w 2023 roku wyniósł minus 0,3 proc. w ujęciu rocznym, wynika z szacunkowych danych. "Ogólny rozwój gospodarczy w Niemczech w 2023 rok załamał się", a otoczenie gospodarcze "naznaczone jest w dalszym ciągu licznymi kryzysami" - stwierdziła Ruth Brand, prezes niemieckiego urzędu statystycznego Destatis na konferencji prasowej w Berlinie.
Według wstępnego odczytu Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), produkt krajowy brutto (PKB) Niemiec (w ujęciu skorygowanym o inflację) w 2023 roku był o 0,3 proc. niższy niż w roku poprzednim. Po uwzględnieniu efektów kalendarzowych spadek koniunktury wyniósł 0,1 proc. - podano.
- Ogólny rozwój gospodarczy w Niemczech w 2023 roku załamał się w środowisku, które w dalszym ciągu naznaczone jest licznymi kryzysami" - stwierdziła prezes urzędu Ruth Brand na konferencji prasowej w Berlinie towarzyszącej ogłoszeniu szacunków.
Jak wskazywała, na wyhamowanie PKB wpływ miała między innymi utrzymująca się wysoka inflacja. - Mimo niedawnych spadków cen, ceny utrzymywały się na wysokim poziomie na wszystkich etapach procesu gospodarczego i hamowały wzrost gospodarczy - wskazała prezes Destatis. W grudniu inflacja w Niemczech wynosiła 3,7 proc. w ujęciu rocznym.
Dały o sobie znać także niekorzystne warunki finansowania w związku z rosnącymi stopami procentowymi oraz słabszym popytem krajowym i zagranicznym. - W związku z tym niemiecka gospodarka nie kontynuować ożywienie po ostrym załamaniu gospodarczym, jakiego doświadczono w roku 2020 związanym z pandemią - komentowała Brand.
Dla porównania, w 2019 roku gospodarka Niemiec zwiększyła się o 1,1 proc. Po spadku o skali 3,9 proc. w 2020 roku PKB rósł o 3,2 proc. w 2021 roku i 1,8 proc. w 2022 roku.
Jak podał Destatis, w 2023 roku tempo PKB w poszczególnych sektorach działalności gospodarczej był bardzo zróżnicowany. Ogółem koniunktura w przemyśle (z wyłączeniem budownictwa) znacznie się pogorszyła - o 2,0 proc. - wskazano. Było to spowodowane przede wszystkim znacznie niższą produkcją w sektorze zaopatrzenia w energię.
Produkcja przemysłowa, która stanowi prawie 85 proc. sektora przemysłowego (z wyłączeniem budownictwa), również w 2023 roku odnotowała ujemne wyniki (spadek o 0,4 proc.). Pozytywny wkład w ten sektor miał głównie przemysł motoryzacyjny i produkcja pozostałego sprzętu transportowego.
Z kolei w 2023 roku produkcja i wzrost spadły w energochłonnych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł chemiczny i metalowy.