Reklama

Grecja jest na rozdrożu, potrzebna jedność

Grecja znalazła się na rozdrożu i jej gospodarkę czekają poważne problemy - oświadczył w czwartek Lukas Papademos w pierwszym przemówieniu po powierzeniu mu przez prezydenta misji sformowania nowego rządu koalicyjnego Grecji. Wezwał Greków do jedności.

Zaznaczył też, że terminu przedterminowych wyborów parlamentarnych jeszcze nie ustalono, a wymieniana wcześniej data 19 lutego jest orientacyjna.

Reklama

"Grecką gospodarkę czekają ogromne problemy mimo podjętych wysiłków" - ostrzegł.

Papademos zaznaczył, że wszyscy Grecy muszą wnieść wkład w trudny proces reform gospodarczych.

- Podejmowane przez nas decyzje będą miały dla greckiego narodu decydujące znaczenie. Droga będzie trudna. Ale łatwiej będzie rozwiązać problemy i odbędzie się to mniejszym kosztem, jeśli wykażemy się jednością, zrozumieniem i roztropnością - oznajmił.

- Jestem przekonany, że uczestnictwo Grecji w strefie euro jest gwarancją stabilności monetarnej i czynnikiem dobrobytu gospodarczego oraz że mimo trudności przyczyni się ono do poprawy sytuacji gospodarczej - dodał.

Jak podkreślił, nie jest politykiem, ale "znaczną część swego życia" poświęcił krajowi.

Kancelaria prezydenta Grecji podała w czwartek, że premierem nowego rządu koalicyjnego Grecji będzie 64-letni Papademos, były prezes Narodowego Banku Grecji i były wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego. W komunikacie poinformowano też, że nowy rząd, który zostanie zaprzysiężony w piątek o godz. 13 czasu polskiego, zrealizuje porozumienie w sprawie drugiego pakietu ratunkowego, uzgodnionego przez przywódców europejskich w zeszłym miesiącu.

Dowiedz się więcej na temat: czwartek | Lukas Papademos

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »