Reklama

Grecja to tylko początek

Echa greckiego kryzysu nie milkną i wiele wskazuje na to, że status quo zostanie zachowany, aż do pozornego rozwiązania konfliktu - przynajmniej w sferze medialnej. Rzeczywiste przezwyciężenie impasu wymaga bowiem głębokich reform strukturalnych helleńskiej gospodarki, a także - co może okazać się dużo trudniejsze - zmiany mentalności Greków od lat karmionej "darmowym" pieniądzem.

Choć większość inwestorów źródła wszelkich niepowodzeń Eurostrefy upatruje w Atenach, na horyzoncie pojawiają się kolejne problemy, być może o wiele groźniejsze niż grecka nieudolność. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Eurostat, portugalski dług w stosunku do PKB osiągnął poziom 130 proc., z czego aż 70 proc. jest w rękach zagranicznych inwestorów.

Pomimo wypełnienia zadań postawionych przez Komisję Europejską oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy, portugalskim władzom, rząd w Lizbonie nadal boryka się z mizernym wzrostem gospodarczym (w poprzednim kwartale jedynie 0.4 proc), co może przyczynić się do dalszego pogłębiania zapaści w tamtejszym systemie finansów publicznych. Pojawiły się już pierwsze symptomy iberyjskiego kryzysu - oprocentowanie portugalskich obligacji skarbowych wzrosło do 2.7 proc.

Reklama

Rytm dzisiejszych notowań w dalszym ciągu wybijać będą spekulacje w kontekście greckiego kryzysu, który już położył się cieniem na nastrojach niemieckich inwestorów: zgodnie z opublikowanymi dziś danymi, wskaźnik ifo wyniósł 107.4 pkt., co było wynikiem gorszym od spodziewanego.

Popołudniu warto obserwować informacje napływające zza Oceanu, gdzie inwestorzy poznają wartość wskaźnika PKB w USA. Wiele wskazuje na to, że sytuacja na parze EURUSD nadal stwarzać będzie szereg wyraźnych możliwości inwestycyjnych.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »