GTC spodziewa się pozwoleń

GTC oczekuje, że pozwolenie na budowę galerii na Białołęce otrzyma w połowie 2014 r., a w III lub IV kwartale 2014 r. zostanie wydane pozwolenie na budowę galerii na Wilanowie - poinformowali przedstawiciele spółki. W 2014 r. mogą ruszyć także inne inwestycje dewelopera w kraju i za granicą.

GTC oczekuje, że pozwolenie na budowę galerii na Białołęce otrzyma w połowie 2014 r., a w III lub IV kwartale 2014 r. zostanie wydane pozwolenie na budowę galerii na Wilanowie - poinformowali przedstawiciele spółki. W 2014 r. mogą ruszyć także inne inwestycje dewelopera w kraju i za granicą.

"Na tę chwilę możemy śmiało mówić o 2014 r., jako terminie uzyskania pozwoleń na budowę obu galerii. Spodziewamy się, że w pierwszej kolejności będzie to galeria na Białołęce, prawdopodobnie w połowie przyszłego roku. Natomiast w III lub IV kwartale oczekujemy pozwolenia dla obiektu na Wilanowie" - powiedział dziennikarzom Jacek Wachowicz, członek zarządu GTC.

"W obu przypadkach cykl budowlany będzie trwał około 20 miesięcy. Galeria na Białołęce powinna być gotowa na początku 2016 r., a galeria na Wilanowie w okresie świątecznym 2016 r. Taki jest nasz harmonogram, natomiast należy pamiętać, że wiele zależy od tempa procesów administracyjnych, które nie są zależne od GTC" - dodał.

Reklama

Wachowicz przyznał, że spółka nie złożyła jeszcze wniosków o pozwolenia na budowę wspomnianych projektów.

"W przypadku galerii na Białołęce zostało nam jeszcze do wykupienia kilka działek. Trwają jeszcze procedury administracyjne w tym zakresie. Jesteśmy przygotowani na wykupienie tych gruntów i myślę, że nastąpi to na początku przyszłego roku" - powiedział członek zarządu GTC.

Na pytanie o koszt i powierzchnię wspomnianych działek, odpowiedział: "Trudno na razie podać koszt. Wykup każdej z działek poprzedzi indywidualna wycena. Powierzchnia nie jest znaczna, to jest rząd 5-7 proc. planowanej całkowitej powierzchni obiektu".

"W przypadku projektu na Wilanowie trwa jeszcze postępowanie środowiskowe" - dodał.

Wachowicz dodał, że spółka rozpoczęła już procedurę wyboru generalnego wykonawcy dla inwestycji na Białołęce.

Członek zarządu GTC przypomniał, że w centrum handlowo-rozrywkowym na Białołęce znajdzie się ok. 64 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia netto. W Galerii Wilanów docelowo znajdzie się z kolei ok. 76,5 tys. m kw. powierzchni handlowej do wynajęcia netto, a w pierwszej fazie projektu powstanie 60 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia netto.

Dodał, że koszt realizacji każdego z projektów szacowany jest na ok. 170 mln euro.

Mariusz Kozłowski, członek zarządu GTC, poinformował, że spółka chciałaby w przyszłym roku ruszyć także z budową centrum handlowego Ada Mall w Belgradzie.

"Toczy się proces zakupu gruntów pod tę inwestycję. Transakcje są już zawarte, ale żeby je sfinalizować niezbędne jest zakończenie pewnych procesów administracyjnych. Myślę, że powinny się one zamknąć do połowy 2014 r. Wciąż chcemy rozpocząć tę budowę w przyszłym roku" - skomentował.

Centrum handlowe Ada Mall ma powstać w stolicy Serbii na działce o powierzchni 17.341 m kw.

Kozłowski dodał, że nie jest również wykluczone rozpoczęcie w 2014 r. budowy biurowca w Bukareszcie.

"Mamy pozwolenie na budowę, więc wszystko zależy od tego, czy uda nam się pozyskać dużego najemcę. Na gruntach, które posiadamy docelowo mogłyby powstać cztery budynki na 8-10 tys. m kw. każdy" - dodał.

Wachowicz przypomniał, że w przyszłym roku spółka będzie również kończyła budowę biurowca Pascal, będącego częścią Centrum Biurowego Korona w Krakowie. W siedmiopiętrowym budynku powstanie 5,5 tys. m kw. powierzchni biurowej. Głównym najemcą będzie IBM. Wachowicz dodał, że budynek ma być gotowy w maju 2014 r.

Pytany o inne projekty na terenie Polski, które mogłyby ruszyć jeszcze w przyszłym roku, odpowiedział: "Jeśli mielibyśmy zacząć realizację jeszcze jakiejś inwestycji poza Warszawą, to najpewniej byłby to biurowiec w Katowicach. To bardzo perspektywiczna lokalizacja".

"Mamy pozwolenie na budowę, jesteśmy w stanie zrealizować tę inwestycję w ciągu 13-14 miesięcy. Projekt biurowy obejmowałby dwa budynki po 11-12 tys. m kw. powierzchni każdy. Musielibyśmy pozyskać jednego najemcę, który wynająłby co najmniej połowę jednego budynku. Jeśli jednak nie ruszymy z tym projektem w 2014 r., to nic się nie stanie" - dodał.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: spodziewać | pozwolenia na budowę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »