GUS opublikował dane o produkcji budowlano-montażowej w sierpniu

Produkcja budowlano-montażowa w sierpniu 2022 r. wzrosła o 6,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rok do roku o 4,3 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 2,2 proc.

W sierpniu bieżącego roku, zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków - o 25,7 proc., natomiast zmniejszenie w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne - o 1,3 proc. oraz specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 1,6 proc.  

W stosunku do lipca 2022 roku, zaobserwowano wzrost wartości robót we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 8,9 proc., wykonujących prace budowlane specjalistyczne - o 4,2 proc. oraz specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 1,4 proc.

Reklama

W okresie styczeń - sierpień bieżącego roku, sprzedaż prac budowlano-montażowych wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku, w przedsiębiorstwach realizujących prace z zakresu budowy budynków - o 22,9 proc., wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - o 5,0 proc. oraz specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 3,7 proc.

Produkcja budowlano-montażowa w sierpniu 2022 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, była wyższa zarówno dla robót o charakterze inwestycyjnym - o 1,3 proc., jak i remontowym - o 13,2 proc. (przed rokiem wzrost odpowiednio o 9,0 oraz 12,2 proc.).  

W okresie styczeń - sierpień 2022 roku, w odniesieniu do tego samego okresu poprzedniego roku, wystąpił wzrost wartości robót inwestycyjnych o 5,2 proc. (w 2021 r. spadek o 4,5 proc.) oraz remontowych o 17,6 proc. (w 2021 r. wzrost o 8,4 proc.).

Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego: Dane nad wyraz dobre

"Dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej w sierpniu okazały się nad wyraz dobre. Dynamika powróciła na wyższy poziom, oddalając się od zera. Wciąż jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się hamowanie budownictwa w kolejnych miesiącach" - napisała w komentarzu Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

"Pomimo wyższego od prognoz sierpniowego odczytu widać, że budownictwo hamuje znacznie wyraźniej niż przemysł, na co składa się kilka czynników. Po pierwsze jest to spadek popytu na mieszkania, gdzie w związku ze wzrostem stóp procentowych i obowiązkiem stosowania procedur wyliczania zdolności kredytowej przez sektor bankowy, gwałtownie skurczyła się liczba gospodarstw domowych, które taki kredyt mogą zaciągnąć. Po drugie, cały czas utrzymują się na wysokich poziomach, a nawet w niektórych aglomeracjach jeszcze rosną, ceny mieszkań i innych budowli. Mają na to wpływ ceny materiałów budowlanych, koszty budowy oraz koszty pracy. Po trzecie wreszcie, odczuwalny jest brak środków unijnych, które mogłyby wspomóc "wznoszenie obiektów inżynierii lądowej i wodnej" czy "roboty budowlane specjalistyczne". W takich warunkach, które raczej nie ulegną szybkiej poprawie, należy oczekiwać dalszego wstrzymywania realizacji projektów przez firmy budowlane, co skutkować będzie coraz niższymi odczytami produkcji budowlano-montażowej, ze spadkami rok do roku włącznie" - dodała Kurtek.  

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »