GUS podał dane o inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 2,0 proc. w stosunku do sierpnia 2009 roku, a w porównaniu z lipcem spadły o 0,4 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w sierpniu o 2,2 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,2 proc.

- - - - -

Glapiński: Wzrost CPI po wakacjach

Adam Glapiński z RPP podtrzymuje ocenę, że wzrost wskaźnika inflacji nastąpi po wakacjach, a Rada Polityki Pieniężnej powinna działać z wyprzedzeniem, w sposób znaczący, stabilizując następnie poziom stóp procentowych.

- Oczekuję tak jak wcześniej, że po wakacjach, na jesieni, inflacja zacznie wzrastać. Ten proces wzrostu cen się rozpocznie. Sierpień to wciąż miesiąc wakacyjny. Wrzesień, październik będą decydujące. To jest wzmocnione zapowiedzią podwyżki VAT, wzrostem oczekiwań inflacyjnych. Dane z rynku pracy są sygnałem, że nie będzie presji inflacyjnej z tej strony. Co do sierpnia, nie było jeszcze takich oczekiwań, co do wzrostu wskaźnika inflacji - powiedział Glapiński.

Reklama

- Pytanie, kiedy RPP powinna działać. Podtrzymuję moją ocenę, że trzeba działać z wyprzedzeniem, mocno, a potem stabilizacja stóp, długo nic. Jak ukształtuje się dyskusja, zobaczymy. W jej toku niektóre opinie mogą ulegać zmianie - dodał.

- - - - -

Chojna-Duch: Inflacja CPI w sierpniu wskazuje na stabilizację stóp proc.

Sierpniowy odczyt danych o inflacji na poziomie 2,0 proc. rok do roku wskazuje na potrzebę stabilizacji stóp procentowych w krótkim okresie - oceniła Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem pomimo tego, że kolejne miesiące przyniosą powolny wzrost rocznego wskaźnika CPI to na koniec roku nie przekroczy on 2,5 proc.

- Sierpniowy odczyt CPI na poziomie 2,0 proc. jest bardzo dobrą informacją z punktu widzenia Rady, wskazuje raczej na potrzebę stabilizacji stóp procentowych w krótkim okresie - powiedziała Chojna-Duch.

- Inflacja wciąż znajduje się poniżej celu RPP, odczyt sierpniowy jest poniżej oczekiwań rynkowych. Ja, podobnie jak Ministerstwo Finansów, spodziewałam się, że roczny wskaźnik ukształtuje się na poziomie 2,1 proc. - dodała.

Zdaniem Chojny-Duch kolejny miesiące przyniosą powolny wzrost wskaźnika inflacji rdr.

- Wiele zależy tutaj od sytuacji na rynkach światowych, czynników kosztowych oraz tego w jaki sposób podwyżka VAT wpłynie na koszty produkcji - podkreśla członek RPP.

- Nie ma zagrożenia dla przekroczenia celu inflacyjnego RPP w tym roku, inflacja znajduje się znacznie poniżej tego celu - dodaje.

- - - - -

Zielińska-Głębocka: Obecnie brak wyraźnego uzasadnienia do gwałtownej podwyżki stóp

Sierpniowe dane o inflacji świadczą o stabilizacji cen w krótkim okresie i braku presji inflacyjnej - uważa Anna Zielińska-Głębocka z RPP. Jej zdaniem nie ma obecnie wyraźnego uzasadnienia do gwałtownej podwyżki stóp procentowych.

- Te dane (o CPI za VIII - PAP) świadczą o stabilizacji cen w krótkim okresie, to na pewno widać. Trochę jestem zaskoczona, że jednak mdm ceny żywności się w części przynajmniej obniżyły (...) także te wskaźniki szczegółowe są dość korzystne. To jest zawsze sytuacja dobra, jeśli ceny się stabilizują - powiedziała Zielińska-Głębocka w TVN CNCB.

- Na razie nic się nie dzieje, w krótkim okresie nie widać presji inflacyjnej, a więc wszystko jest dobrze. Ponieważ w polityce pieniężnej uwzględnia się i horyzont krótki, i średni, to RPP będzie się zastanawiała, co zrobić, czy wyprzedzać, czy nie wyprzedzać. Na razie nic się nie dzieje - dodała.

Zielińska-Głębocka pytana, czy obecne dane wskazują na to, aby już teraz gwałtownie podnosić stopy procentowe odpowiedziała:

0 Nie widzę w tej chwili takiego wyraźnego uzasadnienia, ale zobaczymy po wszystkich danych. Poczekamy na kolejną projekcję, poczekamy na kolejne dane GUS. To jest jeden ze wskaźników (CPI - PAP), że gospodarka polska jest w dobrym stanie - powiedziała.

- - - - -

MG: Inflacja w IV kw. '10 poniżej celu RPP

Inflacja w ostatnim kwartale 2010 r. pozostanie poniżej celu Rady Polityki Pieniężnej - wynika z komentarza Ministerstwa Gospodarki do wtorkowych danych GUS o inflacji.

"Zgodnie z oczekiwaniami resortu gospodarki, roczny wskaźnik inflacji nadal znajduje się poniżej celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej i pozostanie tam także w ostatnim kwartale 2010 r." - napisano w komentarzu.

"Resort gospodarki przewiduje wzrost inflacji we wrześniu o 0,2 proc. (...) Według analityków MG, we wrześniu 2010 inflacja nieznacznie przyspieszy. Eksperci oczekują, że na wzrost cen w tym czasie będą wpływać rosnące koszty usług edukacyjnych i hotelarskich. Wrzesień to także miesiąc wzrostu cen odzieży i obuwia, związany ze zmianą kolekcji. Inflację w tym miesiącu będzie kształtował również nieznaczny spadek cen paliw i kosztów usług w rekreacji i kulturze" - dodano.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: deta | podania | Inflacja | Dana | danie | W.E. | duch | Rada Polityki Pieniężnej (RPP) | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »