GUS: Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w styczniu 2021 r.
Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane z polskiej gospodarki. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w styczniu 2021 r. wyniosło 5536,79 zł.
Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!
Przypomnijmy: w grudniu ub.r. (GUS poinformował o tym w styczniu 2021) przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5.973,75 zł, co oznaczało wtedy wzrost o 6,6 proc. rok do roku.
Warto jednak pamiętać, że najlepiej zarabiające grupy zawodowe mają pensje trzy razy wyższe niż średnia w kraju, najsłabiej - około połowę niższą niż przeciętna. Tak wynikało z ubiegłorocznych badań GUS.
Okazało się wtedy, że wynagrodzenie niższe, lub równe przeciętnemu wynagrodzeniu - temu podawanemu przez GUS i media co miesiąc, dla firm - zarabia sześciu na dziesięciu pracujących.
Dane odnoszące się do sektora przedsiębiorstw dotyczą podmiotów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zaklasyfikowana do wybranych rodzajów działalności PKD 20072 , a liczba pracujących przekracza 9 osób. Źródłem danych jest "Meldunek o działalności gospodarczej" (DG-1).
W ramach tego sprawozdania, podmioty o liczbie pracujących 50 lub więcej osób badane są metodą pełną, a podmioty o liczbie pracujących od 10 do 49 osób - metodą reprezentacyjną3 . Analogicznie jak w latach poprzednich, od stycznia 2021 r. badanie na formularzu DG-1 jest realizowane na zaktualizowanej próbie jednostek średnich (tj. o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) wylosowanej w oparciu o zweryfikowane klasy wielkości przedsiębiorstw.
W styczniu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw nieznacznie zmniejszyło się (o 0,2 proc.) względem notowanego miesiąc wcześniej, podczas gdy w grudniu 2020 r. w stosunku do listopada 2020 r. w niewielkim stopniu wzrosło (o 0,2 proc.). W relacji do analogicznego okresu rok wcześ
niej zaobserwowano natomiast kontynuację spadku przeciętnego zatrudnienia, który w styczniu br. był nawet silniejszy niż w grudniu 2020 r. (odpowiednio o 2,0 proc. i o 1,0 proc.).