Reklama

GUS: Rosną przeciętne płace i zatrudnienie

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2015 r. wyniosło 4214,14 zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To oznacza wzrost o 4,9 proc. licząc rok do roku - podał w piątek GUS.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w marcu 2015 r. wyniosło 4213,50 zł.

GUS podał także dane w ujęciu kwartalnym. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w pierwszym kwartale 2015 r. wyniosło 4053,71 zł.

Podana wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia służy do określenia dolnej granicy podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób spełniających warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi.

Reklama

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w pierwszym kwartale 2015 r. wyniosło 4053,47 zł.

Rosną nie tylko płace. Przybyło także miejsc pracy. Z danych GUS wynika, że w marcu 2015 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,1 proc. r/r i wyniosło 5575,6 tys.

- Od dwóch lat poprawiają się przewidywania Polaków dotyczące rozwoju sytuacji na rynku pracy - wynika z badań CBOS. Eksperci wskazują, że obecnie prognozy Polaków w tej kwestii są najlepsze od 2009 r., ale nadal daleko nam do optymizmu z lat 2006-2008.

Z badania przeprowadzonego ostatnio przez CBOS pt. "Oceny sytuacji na rynku pracy i poczucie zagrożenia bezrobociem", wynika, że obecnie tylko co piąty ankietowany (20 proc., spadek w ciągu roku o 7 pkt proc.) przewiduje negatywne zmiany w rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Z kolei 3 proc. (spadek o 2 pkt proc.) badanych jest zdania, że sytuacja radykalnie się pogorszy.

Ponad połowa respondentów (56 proc., wzrost o 2 pkt proc.) jest zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy się nie zmieni, natomiast co ósmy (13 proc., wzrost o 2 pkt proc.) oczekuje poprawy w tym względzie.

- Obecne prognozy są wprawdzie najlepsze od 2009 r., jednak poziom optymizmu w przewidywaniach dotyczących rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w ciągu najbliższego roku jest nadal niższy niż w latach 2006-2008 - podsumowują eksperci CBOS.

Eksperci wskazują, że najbardziej krytycznie o sytuacji na krajowym rynku pracy wypowiadają się osoby źle oceniający swoją sytuację materialną (81 proc. opinii negatywnych), emeryci (77 proc.), bezrobotni (74 proc.), renciści (73 proc.) i gospodynie domowe (73 proc.), a ponadto osoby powyżej 54 roku życia (76 proc.), badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (75 proc.), oraz osoby o najniższych dochodach na osobę (73 proc.).

Z badania wynika też, że ponad jedna trzecia pracujących (35 proc.) obawia się utraty pracy, a 60 proc. ocenia swoją sytuację zawodową jako mniej lub bardziej stabilną.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT

Eksperci wskazali, że jeśli chodzi o zróżnicowanie terytorialne, to stosunkowo największą niepewnością zatrudnienia cechują się obecnie mieszkańcy województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, gdzie zagrożenie bezrobociem odczuwa po 39 proc. pracujących z tych terenów. Obawy związane z zatrudnieniem są też duże w przypadku osób z województw podlaskiego, podkarpackiego (po 38 proc.) i małopolskiego (37 proc.).

"Natomiast najbardziej pewni swoich miejsc pracy są mieszkańcy Opolszczyzny (tylko 20 proc. pracujących z tego terenu w mniejszym lub większym stopniu liczy się z możliwością utraty pracy) oraz Wielkopolski (21 proc.), a w dalszej kolejności także województw lubelskiego (24 proc.) i łódzkiego (27 proc.)" - czytamy w komunikacie z badania.

Silny wzrost dynamiki płac mimo wysokiej bazy

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w marcu do 4,9 proc. r/r wobec 3,2 proc. w lutym, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (3,4 proc.) i naszej prognozy (2,7 proc.).

Silne przyspieszenie wzrostu płac w marcu jest dużym zaskoczeniem zważywszy na utrzymującą się deflację i wysoką ubiegłoroczną bazę (w marcu 2014 r. odnotowano relatywnie silne wzrosty płac m.in. w działach "koks i produkty rafinacji ropy naftowej", "pozostały sprzęt transportowy", "budownictwo" i "transport i gospodarka magazynowa").

Oznacza to, że przyczyną znaczącego zwiększenia dynamiki wynagrodzeń w marcu br. były najprawdopodobniej większe niż przed rokiem wypłaty zmiennych składników wynagrodzenia w branżach należących do przetwórstwa przemysłowego i w dziale "górnictwo i kopalnictwo".

W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w marcu o 6,5 proc. r/r (najszybciej od lipca 2008 r.) wobec 5,0 proc. w lutym.

Oczekujemy, że w kwietniu roczna nominalna dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw wyraźnie spowolni, do czego w znacznym stopniu przyczyni się wygaśnięcie wspomnianego wyżej efektu wypłat zmiennych składników wynagrodzenia.

Zatrudnienie powróciło do trendu wzrostowego

Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w marcu o 3,0 tys. m/m wobec spadku o 0,1 tys. w lutym. Oznacza to powrót zatrudnienia do trendu wzrostowego po jego przejściowym spadku odnotowanym w lutym, który był w znacznym stopniu spowodowany realizacją Programu Dobrowolnych Odejść przeprowadzonego w firmie PKP Cargo. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw będzie wzrastać w umiarkowanym tempie, do czego w największym stopniu przyczyni się szybki wzrost popytu na pracę w przetwórstwie przemysłowym (w marcu składowa PMI dotycząca zatrudnienia ukształtowała się na najwyższym - ex aequo ze styczniem 2014 r. - poziomie w historii badań) i budownictwie (efekt przyspieszenia inwestycji infrastrukturalnych).

Realny fundusz płac silnym wsparciem dla konsumpcji

Roczna dynamika zatrudnienia w marcu obniżyła się do 1,1 proc. r/r wobec 1,2 proc. w lutym. Mimo tego realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach zwiększyło się do 7,7 proc. r/r z 6,2 proc. w lutym, kształtując się na poziomie najwyższym od października 2008 r. Tym samym średnia dynamika funduszu płac w I kw. br. wzrosła do 6,3 proc. r/r wobec 5,2 proc. w IV kw. 2014 r. Dzisiejsze dane stanowią zatem silne wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą realna dynamika konsumpcji wzrośnie z 3,0 proc. r/r w IV kw. ub. r. do 3,6 proc. w I kw. br.

Dane o płacach i zatrudnieniu negatywne dla długu i pozytywne dla złotego

Dzisiejsze znacznie lepsze od konsensusu dane o wynagrodzeniach i zgodny z oczekiwaniami odczyt dynamiki zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw są w naszej ocenie pozytywne dla kursu złotego i negatywne dla rynku długu.

Jakub Borowski

Główny Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »