GUS: W styczniu koniunktura w handlu oceniana gorzej

W styczniu tego roku ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest gorzej niż przed miesiącem, a wskaźnik syntetyczny wyniósł minus 17 wobec minus 13 w grudniu 2012 r. - podał we wtorek GUS w komunikacie.

W styczniu tego roku ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest gorzej niż przed miesiącem, a wskaźnik syntetyczny wyniósł minus 17 wobec minus 13 w grudniu 2012 r. - podał we wtorek GUS w komunikacie.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 10 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 27 proc. (w grudniu odpowiednio 12 proc. i 25 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżąca i przyszła sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej negatywnie niż przed miesiącem" - napisano.

Badania pokazują, że przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów.

"W związku z tym planowane jest dalsze ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców" - napisano.

Dodano, że "przewidywany spadek zatrudnienia może utrzymać się na poziomie prognoz z grudnia".

Reklama

Z badania wynika, że jednostki sygnalizują podobny jak przed miesiącem wzrost bieżących i przyszłych cen towarów.

"Spośród badanych jednostek, w styczniu 4,8 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności w handlu detalicznym (4,3 proc. przed rokiem)" - napisano.

Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku, kosztami zatrudnienia, niedostatecznym popytem oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu.

- - - - -

GUS: W styczniu poprawił się klimat koniunktury w przemyśle

Klimat koniunktury w przemyśle w styczniu kształtuje się na poziomie minus 9 wobec minus 14 w grudniu - podał we wtorek GUS w komunikacie. Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22 proc.

"W styczniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 9 (w grudniu - minus 14). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22 proc. (przed miesiącem odpowiednio 10 proc. i 24 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie GUS.

Z badania wynika, że ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w styczniu oceniany jest negatywnie, mniej pesymistycznie niż w grudniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu z ostatnich trzech lat.

"Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, podobnie jak w grudniu. Prognozy w tym zakresie są także pesymistyczne, ale nieco lepsze od formułowanych przed miesiącem. W najbliższych miesiącach ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć" - dodano.

Zdaniem autorów badania, na spadek portfela zamówień ogółem wpływa w większym stopniu ograniczenie krajowego niż zagranicznego portfela zamówień.

"Przedsiębiorcy sygnalizują spadek bieżącej produkcji większy niż w grudniu. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Poziom należności od kontrahentów zmniejsza się nieco szybciej niż w grudniu" - napisano.

Dodano, że "sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, podobnie jak w grudniu. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem". "Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia zbliżone do zapowiadanych w grudniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć" - podano.

- - - - -

GUS: Koniunktura w budownictwie w styczniu oceniana lepiej niż w grudniu

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w styczniu 2013 roku nieco mniej pesymistycznie niż w grudniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat - wynika z opublikowanych we wtorek badań GUS.

Zgodnie z badaniami w styczniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 33 wobec minus 35 w grudniu.

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 7 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 40 proc. (w grudniu odpowiednio 7 proc. i 42 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie.

GUS podał, że prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są nieco mniej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu, natomiast odpowiednie diagnozy są bardziej pesymistyczne od ocen zgłaszanych w grudniu.

"Nadal są sygnalizowane duże opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy badanych jednostek zapowiadają znaczące, choć nieco mniejsze niż prognozowano w ubiegłym miesiącu ograniczanie zatrudnienia" - napisano.

"Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do zapowiadanego w grudniu" - dodano.

Spośród badanych podmiotów 20 proc. (podobnie jak przed rokiem) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą.

"Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, nieco bardziej znaczącego niż oczekiwano przed rokiem" - podał GUS.

- - - - -

W styczniu większość firm usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie

W styczniu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie - wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego. Wiele firm prognozuje spadek cen i planuje redukcje zatrudnienia.

"Optymistyczne oceny koniunktury zgłaszają tylko podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (choć mniej korzystne od formułowanych w styczniu i grudniu zeszłego roku) oraz informacja i komunikacja (oceny są lepsze niż przed miesiącem, ale mniej pozytywne od sygnalizowanych przed rokiem)" - dodano.

Z badania GUS wynika, że na najbliższe trzy miesiące prognozy popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej formułowane przez jednostki z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Firmy z większości sekcji prognozują spadek cen i planują redukcje zatrudnienia.

"W przedsiębiorstwach należących do ponad połowy badanych sekcji prognozowany jest spadek cen świadczonych usług, przede wszystkim w jednostkach z sekcji działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Najbardziej znaczący wzrost cen przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji obsługa rynku nieruchomości" - napisano w raporcie.

"Jednostki wszystkich badanych sekcji usługowych (poza podmiotami z sekcji informacja i komunikacja) planują w najbliższych trzech miesiącach dokonać redukcji zatrudnienia" - dodano.

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 21 (przed miesiącem plus 22). Poprawę koniunktury odnotowuje 28 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 7 proc. (w grudniu odpowiednio 28 proc. i 6 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej są mniej korzystne niż przed miesiącem, ale przewidywania w tym zakresie utrzymują się na dodatnim, zbliżonym do oczekiwanego w grudniu, poziomie. Bieżące ceny usług nieznacznie rosną, ale w najbliższych miesiącach można się spodziewać ich spadku. Dyrektorzy firm przewidują redukcje zatrudnienia, większe niż planowali w grudniu" - napisano w komunikacie.

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 9 (przed miesiącem plus 5). Poprawę koniunktury odnotowuje 18 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 9 proc. (w grudniu odpowiednio 15 proc. i 10 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Dyrektorzy jednostek spodziewają się niewielkiej poprawy przyszłej sytuacji finansowej, bieżące oceny w tym zakresie są nieco mniej niekorzystne niż przed miesiącem. Bieżący popyt i sprzedaż oceniane są nadal negatywnie, odpowiednie prognozy są mniej optymistyczne od przewidywań z grudnia" - napisano w raporcie.

"Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen. W tej grupie firm nie przewiduje się zmian w poziomie zatrudnienia" - dodano.

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 13 (przed miesiącem minus 15). Poprawę koniunktury odnotowuje 10 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 23 proc. (w grudniu odpowiednio 10 proc. i 25 proc.).

"Poprawa ocen koniunktury wynika z mniej niekorzystnych niż zgłaszano przed miesiącem prognoz popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Odnotowany jest większy niż w grudniu spadek bieżącego popytu i sprzedaży usług. Aktualna sytuacja finansowa nadal się pogarsza" - napisano w raporcie.

"Sygnalizowany jest dalszy, niewielki spadek bieżących cen usług, w najbliższych miesiącach mogą one rosnąć nieco wolniej niż się spodziewano w grudniu. W tej grupie jednostek w najbliższych trzech miesiącach dyrektorzy firm przewidują utrzymanie dotychczasowego poziomu redukcji zatrudnienia" - dodano.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 10 (przed miesiącem minus 20). Poprawę koniunktury odnotowuje 14 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 24 proc. (w grudniu odpowiednio 8 proc. i 28 proc.).

"Poprawa, mimo to nadal negatywnych, ocen koniunktury wynika z mniej pesymistycznych prognoz popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Bieżący popyt i sytuacja finansowa są oceniane nieco mniej niekorzystnie niż przed miesiącem, utrzymuje się jednak spadek bieżącej sprzedaży" - napisano.

"Sygnalizowany jest wolniejszy niż zgłaszano w grudniu spadek bieżących i przyszłych cen usług. W tej grupie jednostek nadal są planowane redukcje zatrudnienia" - dodano.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: 'Wtorek' | ocenianie | wskaźnik | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »