Reklama

GUS: Wynagrodzenie w sierpniu wzrosło o 2,0 proc. rdr

- Przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu wyniosło 3.760,45 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 2,0 proc., a w ujęciu miesięcznym spadło o 1,8 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w sierpniu wzrosło o 2,9 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,9 proc. Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło w sierpniu 3.757,26 zł i wzrosło rdr o 2,0 proc., a wobec lipca spadło o 1,8 proc.

Reklama

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w sierpniu było zatrudnionych 5.493,8 tys. osób, czyli zatrudnienie spadło o 0,5 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,1 proc. Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w sierpniu spadło rdr o 0,6 proc. rdr oraz nie zmieniło się mdm.

Płace

Analitycy prognozowali wzrost płac na poziomie 2,7 proc. r/r, wobec konsensusu 2,8 proc. r/r. Dane te wskazują na stosunkowo niską dynamikę na wzrostu płac które wpływają na niską presję popytowa w gospodarce. To z kolei nie sprzyja perspektywie silniejszego wzrostu inflacji, która w ostatnich miesiącach odbiła się od najniższego poziomu w historii.

Budownictwo

Liczba oddanych do użytku mieszkań w sierpniu 2013 roku wyniosła 10.572 i spadła rok do roku o 18,4 proc., oraz o 15,8 proc. w ujęciu miesięcznym - podał we wtorek GUS. Od początku roku oddano 91.102 mieszkania, o 1,7 proc. mniej rdr.

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w sierpniu wyniosła 13.455, co oznacza wzrost o 8,6 proc. rdr i wzrost o 4,1 proc. mdm. Od początku roku liczba rozpoczętych budów spadła o 18,2 proc. i wyniosła 85.386. Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, w sierpniu wyniosła 11.895 i w ujęciu rocznym spadła o 7,4 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,1 proc. - podał GUS. Od początku roku liczba pozwoleń na budowę wyniosła 91.573, co oznacza spadek o 20,6 proc. rdr.

Lepsze dane z rynku pracy

Zatrudnienie w ujęciu rocznym spadło o 0,5 proc. (prognoza BRE Banku i konsensus rynkowy opiewały na -0,6 proc.), co w ujęciu miesięcznym przekłada się na wzrost o ok. 4 tys. etatów. Zaskoczenie wynika z prostej przyczyny - wzrost zatrudnienia w sierpniu jest sprzeczny ze wzorcem sezonowym sugerującym minimalny spadek liczby pracujących. - Szybki przegląd szeregu czasowego zatrudnienia wskazuje, że pod tym względem był to najlepszy sierpień od 2007 roku, czyli od czasów bezprecedensowego boomu na polskim rynku pracy - mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. W 2010 roku sierpień przyniósł jedynie ok. 2 tys. nowych etatów. Wskazuje to, z jednej strony, na dalszą poprawę sytuacji w gospodarce realnej skłaniającą przedsiębiorstwa do zwiększania popytu na pracę, ale również na zmianę wrażliwości tegoż na koniunkturę - dynamika PKB niezbędna dla wygenerowania wzrostu zatrudnienia jest niższa niż jeszcze kilka lat temu.

Roczna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw spadła z 3,5 proc. do 2,0 proc., co jest wynikiem gorszym niż oczekiwania analityków i zbliżonym do prognozy analityków BRE. Dzisiejsze dane to informacja sygnalna. Możemy jedynie spekulować, że za wzrostem wynagrodzeń stoi różnica w liczbie dni roboczych (-1 r/r), efekt wysokiej bazy z poprzedniego roku i przesunięcia premii w górnictwie miedzi. Dynamika w przedziale 2-2,5 proc. jest natomiast spójna z trendem. Nominalny fundusz płac wzrósł o 1,5 proc., realny zaś - o 0,4 proc.. W perspektywie kolejnych miesięcy możemy liczyć jedynie na lekko wznoszącą ścieżkę wynagrodzeń - stosunkowo niskie dynamiki płac to stały element nowego krajobrazu, gdzie polscy przedsiębiorcy muszą stale kontrolować stronę kosztową.

Dane z rynku pracy nie wpłynęły na polski rynek finansowy. - Dane postrzegamy jako pozytywne i wskazujące na solidne podstawy ożywienia gospodarczego. Stąd też, co do tendencji, oczywiście biorąc pod uwagę kierunek procesów w gospodarce światowej, oczekujemy wzrostu oczekiwań na podwyżki stóp w Polsce i spójne ze scenariuszem ożywienia stromienie krzywej dochodowości - ocenia Ernest Pytlarczyk.

Analitycy ING BANKU

" dane z rynku pracy pokazały poprawę zatrudnienia przy niewielkiej presji płacowej. Dynamika zatrudnienia poprawiła się z -0,7% r/r w lipcu do -0,5% r/r za sierpień kolejny raz przebijając oczekiwania konsensusu (stało się tak trzy razy w ciągu ostatnich czterech miesięcy). Przyrost zatrudnienia w skali miesiąca okazał się równie duży co w analogicznym miesiącu 2010 i 2011 roku, kiedy gospodarka rosła po ok. 4%, a rynek pracy miał się całkiem dobrze). Dalszą poprawę na rynku pracy podpowiadają odpowiednie składniki sektorowych wskaźników koniunktury oraz konsumencki indeks obaw o bezrobocie pozostające od marca/kwietnia w pozytywnym trendzie.

" Nieco słabiej prezentują się płace - gdyby wykluczyć z danych efekt zaburzeń związanych z kalendarzem wypłacanych premii zobaczylibyśmy niemal płaski przebieg rocznej dynamiki trochę ponad 2%r/r. 2% r/r odnotowane w sierpniu wskazuje na brak presji płacowej. Nawet przy tym względnie niskim odczycie bardzo niska inflacja sprawia, że utrzymuje się wzrost realnej siły nabywczej konsumentów (mierzonej funduszem płac), co tworzy podstawę do dalszej poprawy nastrojów konsumentów i przybliża odbicie konsumpcji prywatnej. W naszej opinii dane z rynku pracy umocnią gołębie stanowisko RPP dając czas na obserwację postępującego ożywienia przy braku presji ze strony płac. Pierwsze podwyżki stóp procentowych najprawdopodobniej zobaczymy nie wcześniej niż w 2poł14. Odsunięcie podwyżki cen gazu na początek 2014 roku spowoduje skumulowanie się tego czynnika z efektem wzrostu akcyzy na alkohol, dlatego wówczas inflacja rejestrowana wzrośnie może w okolice 2,5%r/r w 1poł14, ale będzie to głównie efekt cen rejestrowanych. Będzie to testem RPP czy rzeczywiście uelastyczniła podejście do ruchów CPI, jak zapisano w przyszłorocznych założeniach polityki pieniężnej, a nie pójdzie torem, który zaprowadził ją do finalnej podwyżki w maju 2012 roku.

_ _ _ _

W kolejnych miesiącach dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw utrzyma się na poziomie ok. 2 proc., a presja płacowa będzie nadal ograniczana przez podwyższone bezrobocie - ocenia Jakub Borowski z Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem umiarkowany wzrost zatrudnienia ma charakter trwały i utrzyma się w kolejnych miesiącach.

"Spadek dynamiki wynagrodzeń w sierpniu wynikał w znacznym stopniu z ustąpienia efektu związanego z lipcową wypłatą premii w górnictwie. Oczekuję, że w kolejnych miesiącach dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw utrzyma się na poziomie ok. 2 proc., a presja płacowa będzie nadal ograniczana przez podwyższone bezrobocie" - napisał Borowski w środowym biuletynie Rady.

"Sierpień był kolejnym miesiącem nieznacznego wzrostu zatrudnienia, co potwierdza, że w przypadku popytu na pracę mamy do czynienia z odwróceniem niekorzystnych tendencji. Wyprzedzające wskaźniki koniunktury w przetwórstwie przemysłowym oraz odnotowany w pierwszej połowie roku znaczący wzrost wartości kosztorysowej inwestycji planowanych przez średnie i duże firmy sygnalizują, że umiarkowany wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw ma charakter trwały i utrzyma się w kolejnych miesiącach" - dodał.

GUS podał we wtorek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu wyniosło 3.760,45 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 2,0 proc., a mdm spadło o 1,8 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w sierpniu wzrosło o 2,9 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,9 proc. Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło w sierpniu 3.757,26 zł i wzrosło rdr o 2,0 proc., a wobec lipca spadło o 1,8 proc.

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w sierpniu było zatrudnionych 5.493,8 tys. osób, czyli zatrudnienie spadło o 0,5 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,1 proc. Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w sierpniu spadło rdr o 0,6 proc. rdr oraz nie zmieniło się mdm.

Dowiedz się więcej na temat: RDR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »