Gwałtowny wzrost liczby nowych zamówień w lutym

Według najnowszych danych PMI®, opracowanych przez Markit na zlecenie HSBC, wzrost w polskim sektorze przemysłowym zdecydowanie przyspieszył.

Według najnowszych danych PMI®, opracowanych przez Markit na zlecenie HSBC, wzrost w polskim sektorze przemysłowym zdecydowanie przyspieszył.

Liczba nowych zamówień odnotowała najszybsze tempo wzrostu od kwietnia 2004 roku, generując tym samym największy wzrost wielkości produkcji od ponad trzech lat. W najnowszym okresie badań wskaźnik PMI wzrósł ze styczniowego poziomu 55.4 i osiągnął wartość 55.9, wskazując na największą poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym od grudnia 2010 roku. Najnowszy odczyt był także łącznie czwartym najwyższym w historii zbierania danych. Wskaźnik PMI pozostał powyżej neutralnego progu 50.0 ósmy miesiąc z rzędu, po wcześniejszym piętnastomiesięcznym okresie spadków.

Reklama

Na szczególną uwagę w najnowszym okresie badań zasługuje wyraźny wzrost liczby nowych zamówień, najszybszy od kwietnia 2004 roku i drugi najszybszy w historii zbierania danych. Wzrost ten był wspierany zarówno przez popyt krajowy, jak i eksportowy. Zamówienia eksportowe wzrosły w drugim najszybszym tempie od ponad trzech lat.

Prawie rekordowy wzrost liczby nowych zamówień w lutym doprowadził do szybszego zwiększenia wielkości produkcji, która wzrosła w najszybszym tempie od listopada 2010 roku i wzrasta nieprzerwanie od lipca ubiegłego roku.

W lutym zatrudnienie w sektorze przemysłowym ponownie odnotowało wyraźny wzrost. Jego tempo zwolniło jednak w porównaniu do styczniowego rekordu, ale nadal było większe niż w jakimkolwiek poprzednim okresie od maja 2007 roku.

Większe moce produkcyjne uzyskane dzięki wyższemu zatrudnieniu pomogły firmom lepiej kontrolować zaległości, mimo wyraźnego wzrostu liczby nowych zamówień. Poziom zaległości produkcyjnych w sektorze spadł trzydziesty trzeci miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od maja 2013 roku.

W lutym, w odpowiedzi na wyraźny wzrost liczby nowych zamówień, polscy producenci wzmocnili aktywność zakupową. Liczba zamówionych środków produkcji wzrosła w najszybszym tempie od maja 2004 roku. Z kolei czas dostaw nie uległ zmianom w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a zapasy pozycji zakupionych odnotowały niewielki spadek.

Presja inflacyjna w lutym osłabła. Po siedmiu miesiącach niewielkich wzrostów w lutym spadły średnie koszty produkcji i to w najszybszym tempie od kwietnia 2013 roku. Firmy informowały o niższych cenach metali i niektórych artykułów spożywczych. Z kolei ceny fabryczne spadły piętnasty miesiąc z rzędu i to w tempie najszybszym od czterech miesięcy. Firmy informowały o presji ze strony klientów na redukcję cen, a także uwzględniały niższe ceny surowców.

Komentarz

Komentując wyniki badań PMI® Polskiego Sektora Przemysłowego, Agata Urbańska-Giner, ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej powiedziała: - Kolejny wysoki odczyt wskaźnika PMI. W lutym główny wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł do 55.9, najwyższego poziomu od grudnia 2010. Głównym motorem wzrostu są nowe zamówienia, które odnotowały drugie najwyższe tempo wzrosty w historii badania PMI (od czerwca 1998). Silne były nowe zamówienia w eksporcie, ale to przede wszystkim zamówienia domowe przesądziły o wysokim wyniku w lutym. Rosnącym zakupom nakładów i produkcji ciągle towarzyszył spadek zapasów. To dobrze wróży przyszłemu tempu wzrostu.

- Względnie silnie rośnie zatrudnienie, choć w lutym stopa wzrostu nieco spadla w porównaniu do stycznia. Silniejszemu wzrostowi produkcji towarzyszą spadki cen. Wskaźnik kosztów produkcji silnie obniżył się w lutym do poziomu poniżej 50pkt. Ceny wyrobów gotowych spadają od drugiej płowy 2012 roku, a w lutym spadały szybciej niż w styczniu. Wyniki badania PMI potwierdzają naszą ocenę roku 2014. Spodziewamy się rosnącego tempa wzrostu PKB przy ograniczonej presji inflacyjnej i inflacji pozostającej poniżej celu NBP (2.5%).

Główne wyniki badań

* Drugi najszybszy wzrost liczby nowych zamówień w historii badań

* Wskaźnik PMI osiągnął poziom 55.9 - najwyższy od grudnia 2010 roku

* Słabszy wzrost liczby miejsc pracy w porównaniu do styczniowego rekordu, jednak jego tempo nadal pozostało wyraźne.

- - - - -

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics wyniósł w lutym 2014 roku 53,2 pkt wobec 54,0 pkt na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 53,0 pkt.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze. (PAP)

- - - - -

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics wyniósł w lutym 2014 roku 54,8 pkt wobec 56,5 pkt na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 54,7 pkt.

(PAP)

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Dowiedz się więcej na temat: wzrost | wzrosty | HSBC Bank | liczby | zamówienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »