Reklama

Handel podczas epidemii: PGS zachęca do kupowania w małych sklepach

By ograniczyć skutki pandemii, Polska Grupa Supermarketów apeluje o wspieranie drobnych, lokalnych przedsiębiorców i zachęca do zakupów w osiedlowych sklepach. Eksperci zalecają ograniczenie w sklepach ekspozycji nieopakowanej, przeznaczonej do bezpośredniego spożycia.

"Apelujemy o wsparcie dla tysięcy małych polskich firm: sklepów i restauracji, których sytuacja jest coraz bardziej skomplikowana" - czytamy w piątkowym komunikacie Polskiej Grupy Supermarketów (PGS).

"Wybierajmy lokalne osiedlowe sklepy spożywcze, które od wielu lat znajdują się w trudnej sytuacji, borykając się z niską marżą i konkurencją światowych korporacji. Wspierajmy lokalne usługi, których przyszłość zależy od lokalnych społeczności" - wskazano.

Jak podkreślono, w tym krytycznym momencie waży się również przyszłość tysięcy mikro- i małych przedsiębiorców oraz ich pracowników, którzy codziennie starają się pełnić obowiązki, dostarczając nam swoje usługi i produkty.

Reklama

Przypomniano, że rząd ogłosił wdrożenie wartej około 212 mld zł tarczy antykryzysowej, która ma złagodzić m.in. zdrowotne i ekonomiczne skutki pandemii. "Niestety, już dziś wiemy, że podjęte środki okażą się niewystarczające, by uchronić tysiące polskich firm przed upadłością oraz dziesiątki tysięcy osób przed utratą pracy" - czytamy.

Co na bazarach?

Handel na targowiskach działa w ograniczonym zakresie. W większości przypadków zarządcy placami i targowiskami stosują się do zaleceń przekazanych w komunikatach Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Zawarto tam wytyczne o przestrzeganiu higieny w czasie epidemii oraz ograniczeniach, jakie powinni wprowadzić.

Eksperci zalecają m.in. ograniczenie w sklepach ekspozycji nieopakowanej, przeznaczonej do bezpośredniego spożycia, szczególnie pieczywa i ciast; ograniczenie podróży służbowych, jak i przestrzeganie zasad dostępu do zakładu produkcji przez osoby zewnętrzne; ograniczenia aktywności targowisk skupiających wielu ludzi.

Zmiany w funkcjonowaniu targowisk wynikają z rozporządzeń wydanych przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego 13 i 20 marca. W ich ramach wprowadzono m.in. ograniczenie handlu w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m kw. Ministerstwo Zdrowia wyliczając rodzaje handlu, których działalność jest ograniczona, stworzyło zamknięty katalog branż, który nie może być rozszerzony przez samorząd.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »