Handel podczas epidemii: PGS zachęca do kupowania w małych sklepach

By ograniczyć skutki pandemii, Polska Grupa Supermarketów apeluje o wspieranie drobnych, lokalnych przedsiębiorców i zachęca do zakupów w osiedlowych sklepach. Eksperci zalecają ograniczenie w sklepach ekspozycji nieopakowanej, przeznaczonej do bezpośredniego spożycia.

"Apelujemy o wsparcie dla tysięcy małych polskich firm: sklepów i restauracji, których sytuacja jest coraz bardziej skomplikowana" - czytamy w piątkowym komunikacie Polskiej Grupy Supermarketów (PGS).

"Wybierajmy lokalne osiedlowe sklepy spożywcze, które od wielu lat znajdują się w trudnej sytuacji, borykając się z niską marżą i konkurencją światowych korporacji. Wspierajmy lokalne usługi, których przyszłość zależy od lokalnych społeczności" - wskazano.

Jak podkreślono, w tym krytycznym momencie waży się również przyszłość tysięcy mikro- i małych przedsiębiorców oraz ich pracowników, którzy codziennie starają się pełnić obowiązki, dostarczając nam swoje usługi i produkty.

Reklama

Przypomniano, że rząd ogłosił wdrożenie wartej około 212 mld zł tarczy antykryzysowej, która ma złagodzić m.in. zdrowotne i ekonomiczne skutki pandemii. "Niestety, już dziś wiemy, że podjęte środki okażą się niewystarczające, by uchronić tysiące polskich firm przed upadłością oraz dziesiątki tysięcy osób przed utratą pracy" - czytamy.

Co na bazarach?

Handel na targowiskach działa w ograniczonym zakresie. W większości przypadków zarządcy placami i targowiskami stosują się do zaleceń przekazanych w komunikatach Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Zawarto tam wytyczne o przestrzeganiu higieny w czasie epidemii oraz ograniczeniach, jakie powinni wprowadzić.

Eksperci zalecają m.in. ograniczenie w sklepach ekspozycji nieopakowanej, przeznaczonej do bezpośredniego spożycia, szczególnie pieczywa i ciast; ograniczenie podróży służbowych, jak i przestrzeganie zasad dostępu do zakładu produkcji przez osoby zewnętrzne; ograniczenia aktywności targowisk skupiających wielu ludzi.

Zmiany w funkcjonowaniu targowisk wynikają z rozporządzeń wydanych przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego 13 i 20 marca. W ich ramach wprowadzono m.in. ograniczenie handlu w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m kw. Ministerstwo Zdrowia wyliczając rodzaje handlu, których działalność jest ograniczona, stworzyło zamknięty katalog branż, który nie może być rozszerzony przez samorząd.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: handel Polska | wolny handel | handel walutami
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »