IATA: Koronawirus w samolocie zagraża 1 na 27 milionów pasażerów

Prawdopodobieństwo, że podczas podróży samolotem zarazimy się koronawirusem jest podobne do tego, że uderzy w nas piorun - wynika z raportu o bezpieczeństwie lotów Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).

Jak wskazano w opracowaniu, od początku roku podróż lotniczą odbyło 1,2 mld osób. Koronawirusem zaraziły się w samolocie 44 z nich. Z obliczeń wynika, że w kabinie zaraża się jedna na 27,3 miliona podróżnych. "Nawet, gdyby 90 proc. infekcji nie została zgłoszona, to i tak liczba zarażeń wyniosłaby jeden do 2,7 miliona pasażerów" - czytamy w raporcie.  

Zdaniem jego autorów, na niskie prawdopodobieństwa zarażenia koronawirusem wpływają przede wszystkim filtry HEPA, które prawie w 100 procentach usuwają z powietrza wirusy i bakterie. Naturalną barierą w rozsiewaniu mikrobów są wysokie oparcia siedzeń, skierowane ku podłodze nawiewy powietrza, regularne dezynfekcje kabin a także noszone przez pasażerów maseczki. Jak obliczono, dzięki nim, na każde 10 tysięcy kropli wypuszczanych podczas kichnięcia, tylko 5 kropli przedostaje się do układu oddechowego najbliższego pasażera. 

Reklama

Trwająca pandemia doprowadziła do największego kryzysu lotnictwa cywilnego od czasów II wojny światowej. Straty przewoźników mogą sięgnąć w tym roku 140 mld euro. Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA szacuje, że powrót ruchu lotniczego do poziomu z 2019 roku zajmie pięć-sześć lat.

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | pandemia | samolot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »