Ikea zamknie swoje fabryki w Polsce? Koszty produkcji wzrosną "o kilkadziesiąt procent"

Lasy Państwowe wycofały się z przestrzegania zasad produkcji drewna, jakie gwarantował międzynarodowy certyfikat FSC. A to dla producentów mebli w naszym kraju może być spory cios. Jak szacuje przedstawiciel Ikei, koncernu mającego Polsce 16 fabryk zajmujących się tą działalnością, koszty produkcji mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt procent.

Przez ćwierć wieku agencja rządowa Lasy Państwowe uczestniczyła w certyfikacie Forest Stewardship Council (FSC). Uczestniczyła, bo we wrześniu br. podjęto decyzję o wyjściu z międzynarodowego systemu. 

FSC zrzesza blisko 90 organizacji zajmujących się produkcją drzew - przybliża temat serwis wnp.pl. Mowa tu zarówno o wycinaniu, jak i odpowiednim zarządzaniu lasami. Brak uczestnictwa w programie, który wymaga konkretnych rozwiązań w zakresie polityki leśnictwa, oznacza dla dotychczasowych klientów na polskie drewno szereg utrudnień.

Reklama

Ikea nie będzie mogła kupować polskiego drewna. Co dalej z fabrykami firmy?

Wśród nich jest m.in. Ikea Industry Polska, posiadająca w naszym kraju 16 zakładów produkcyjnych i zatrudniająca ok. 10 tys. pracowników. Jak wskazuje w rozmowie z serwisem prezeska spółki, Małgorzata Dobies-Turulska, 15 z 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych zrezygnowało już z zasad uwzględnionych w certyfikacie FSC. 

- To dla branży meblarskiej, a szerzej: drzewnej, oznacza, że nie będziemy mogli kupować drewna w Polsce - tłumaczy prezeska Ikea Industry Polska w rozmowie z wnp.pl.  

Problemem trudnym do przeskoczenia wydaje się być ograniczenie dostępności do rynków Europy Zachodniej, w których to wymogiem jest stosowanie się do certyfikatu FSC. Producenci mebli muszą kupować drewno ze źródeł stosujących się do zaleceń wspomnianej organizacji, aby ich towary trafiły do tamtejszych sklepów.  

W przypadku Ikei alternatywą dla polskiego drewna byłoby ściąganie go z Niemiec lub Szwecji. Jednak przyjmując, że sam produkt byłby w tej samej cenie co w Polsce, to transport podniósłby ostateczny koszt produkcji o "kilkadziesiąt procent".

- Jeżeli FSC nie będzie, to oczywiście będziemy mniej konkurencyjni w Polsce - przekonuje Małgorzata Dobies-Turulska. To mogłoby się odbić na cenach firmy ogółem. Drewno pochodzące z naszego kraju stanowiło 28 proc. pozyskane surowca przez Ikeę w 2022 r. 

- Nie dopuszczamy do siebie myśli, że musielibyśmy relokować nasze fabryki do innych krajów. Skupiamy się na tym, by dotrzeć z naszym przekazem zarówno do FSC, jak i do Lasów Państwowych - podsumowuje przedstawicielka firmy. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: IKEA | Lasy Państwowe | drewno
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »