Ile Polacy wydadzą na wakacje? Branża turystyczna 2019 w liczbach

Dokąd w 2019 roku Polacy wybiorą się na urlop i ile pieniędzy przeznaczą na wymarzone wakacje w 2019 roku? Gdzie szukają noclegu i jaki standard spełnia ich oczekiwania? Na jak wysokie przychody może liczyć branża turystyczna w nadchodzące wakacje?

Letnie podróże - ile wydamy w 2019 roku na wakacyjny urlop?

Jak podaje CBOS, w zeszłym roku na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejsce stałego zamieszkania udało się 60 proc. Polaków. Prognozy na rok 2019 wskazują, iż liczba ta może zwiększyć się nawet o kilka procent. Bez wątpienia wyjazdy wypoczynkowe cieszą się coraz większą popularnością. Zamiast wydać na drogie ubrania czy kosmetyki, Polacy wolą zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na wakacje. Jakie kierunki obierają i ile pieniędzy na nie wydają?

Z portfela Polaka w trakcie urlopu znika ok. 199 euro. Na podstawie danych Eurostatu oszacować można, że przeciętny Europejczyk na swój wyjazd wakacyjny wyda w 2019 roku ok. 320 euro. Nasi zachodni sąsiedzi na letnie podróże przeznaczają ok. 470 euro to o ok. 270 euro więcej niż Polacy. Rekord wydanych pieniędzy na wakacyjne wojaże bije Luksemburg. Jego mieszkańcy zamierzają w tym roku przeznaczyć ok 768 euro.

Reklama

Z kolei bardzo oszczędni wydają się być Czesi oraz Portugalczycy, którzy na wycieczki kolejno wykładają 133 euro i 145 euro. Ponownie, jak w latach ubiegłych, wzrośnie liczba zaciągniętych przez Polaków kredytów, które zamierzają wydać na wakacje w kraju i zagranicą. Najbardziej rozrzutną grupą wiekową okażą się prawdopodobnie osoby między 30. a 45. rokiem życia.

Kto najczęściej decyduje się na wyjazd wypoczynkowy?

Analizy statystyczne CBOS-u wykazują, że decyzja o wyjeździe wypoczynkowym uzależniona jest głównie od poziomu wykształcenia badanych, wykonywanego przez nich zawodu oraz dochodu per capita w ich gospodarstwie domowym. Okazuje się, że im wyższy poziom wykształcenia, tym bardziej prawdopodobne stają się wakacyjne wyjazdy. Biorąc pod uwagę czynnik zawodowy, najczęściej wyjeżdżają osoby zajmujące stanowiska kierownicze, administracyjne oraz techniczne.

Wśród grup społecznych deklarujących plany urlopowe znajdują się również uczniowie i studenci. Oprócz tego sondaże pokazują, że na wakacje najczęściej wyjeżdżają osoby dysponujące miesięcznym dochodem per capita w wysokości minimum 900 złotych. Czynnikiem wpływającym na decyzje o urlopie jest również miejsce zamieszkania. Statystyki CBOS-u podają, że z wyjazdów wypoczynkowych częściej korzystają mieszkańcy miast niż wsi.

Jakie kierunki wakacyjne cieszą się największym powodzeniem?

Według danych Centrum Badania Opinii Społecznej, Polacy najczęściej wypoczywają w kraju. Od kilku lat liderem wśród rodzimych destynacji jest województwo małopolskie. Drugie miejsce w rankingu zajmują województwa zachodniopomorskie i pomorskie. Jeżeli chodzi o kierunki zagraniczne, chęć wyjazdu poza kraj zamieszkania wykazuje 24 proc. Polaków. Zdecydowana większość tej grupy wybiera w tym celu kraje europejskie. W 2018 roku najpopularniejszym kierunkiem okazały się Niemcy; łącznie wypoczywało tam 16 proc. naszych obywateli. Popularnością cieszą się również państwa takie, jak Grecja, Chorwacja czy Włochy.

- Spora liczba turystów korzysta z ofert biur podróży. Część z nich wybiera apartamenty i domy wakacyjne, które cieszą się coraz większym powodzeniem w porównaniu z wykupywaniem noclegu w hotelu - komentuje pracownik biura podróży Interhome.

Jak odpoczywają Polacy?

Jeżeli chodzi o wakacyjne inspiracje, część Polaków wybiera relaks na plaży i spokojny odpoczynek. Inni wolą zwiedzanie, kolejni decydują się na bardziej aktywną formę spędzenia wakacji - spacery, wspinaczkę, wycieczki rowerowe. Wśród Polskich regionów najchętniej odwiedzanych przez turystów jest oczywiście polskie morze i góry oraz kraina jezior. Popularne będą także krótkie weekendowe "wypady" do największych europejskich miast - Barcelony, Mediolanu, Rzymu, Londynu czy Wenecji. Podczas krótkich wyjazdów Polacy będą chcieli odpocząć i spędzić wieczór w knajpach serwujących lokalne jedzenie i alkohole.

- W przypadku tego typu wyjazdów, noclegu będą szukać w apartamentach w pobliżu centrum, blisko komunikacji miejskiej. Krótki czas wypoczynku sprawi, że Ci turyści będą chcieli jak najszybciej dostać się do znanych zabytków - dodaje pracownik Interhome.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »