Rosyjski przemysł hamuje. W czerwcu wszedł w recesję
Rosyjski sektor produkcyjny w czerwcu skurczył się najmocniej od ponad trzech lat. To efekt spadku produkcji, braku nowych zamówień i coraz mniejszego zatrudnienia. Indeks PMI w zeszłym miesiącu zszedł poniżej 50 punktów, co oznacza recesję w rosyjskim przemyśle po zaledwie miesiącu wzrostu.
W czerwcu 2025 odczyt indeksu S&P Global PMI dla rosyjskiego sektora wytwórczego wyniósł 47,5 punktu - w maju było to 50,2 pkt. Jak przypomina Reuters, spadek poniżej 50 oznacza recesję w sektorze.
Jak wynika z badania przedsiębiorstw, sektor wytwórczy Rosji skurczył się w czerwcu najmocniej od ponad trzech lat. Czerwcowy spadek okazał się najgłębszy od marca 2022 roku, czyli miesiąca po inwazji Moskwy na Ukrainę i nałożeniu przez Zachód sankcji na niespotykaną wcześniej skalę.
Sytuację kraju rządzonego przez Władimira Putina ratowały skokowo zwiększone wydatki na sprzęt wojskowy i broń. Podniosły one sektor produkcyjny, który w przeciwnym razie mógłby mocno ucierpieć, ponieważ wiele krajów wycofało się z interesów z Moskwą.
Jak pokazują dane federalne, wzrost produkcji przemysłowej zaczął zwalniać w ciągu ostatniego roku. Z kolei spadek nowych zamówień eksportowych przyspieszył w czerwcu, osiągając najszybsze tempo od listopada 2022 r.
W czerwcu produkcja w Rosji spadła czwarty miesiąc z rzędu, a liczba nowych zamówień spadła poniżej poziomu wzrostu z maja. Z raportu S&P Global wynika, że to wina głównie spadku popytu - zarówno krajowego, jak i zagranicznego. "Niekorzystne kursy walut miały negatywny wpływ na konkurencyjność na kluczowych rynkach eksportowych" - dodała agencja.
W odpowiedzi na zmniejszenie popytu i ograniczenie potrzeb produkcyjnych, firmy w Rosji zaczynają zmniejszać zatrudnienie. Tempo redukcji miejsc pracy w czerwcu było najszybsze od kwietnia 2022 r.
Co ciekawe - jak wynika z badania - mimo ograniczonego popytu, zaufanie przedsiębiorstw pozostało historycznie wysokie. Przedsiębiorcy mają nadzieję na poprawę popytu w związku z zapowiedziami wprowadzenia nowych produktów na rynek oraz ożywieniem aktywności konsumenckiej. Jednocześnie - z powodu obaw o niepewność gospodarczą na świecie - optymizm wśród rosyjskich producentów spadł do najniższego poziomu od października 2022 r.