Indiom handel z Rosją się opłaca. Nie zrezygnują z rosyjskiej ropy

Indie liczą, że staną się jednym z głównych partnerów handlowych Rosji. Zadeklarowały, że będą dalej importować rosyjskie surowce, bo jest to dla nich korzystne. Minister spraw zagranicznych Indii Subramaniam Jaishankar był z oficjalną wizytą w Moskwie. Cel to zacieśnienie współpracy między krajami. Rosja szuka nowych partnerów po tym, jak po inwazji Rosji na Ukrainę odwrócił się od niej Zachód.

- Indie będą nadal kupować rosyjską ropę, ponieważ jest to korzystne dla kraju - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar po spotkaniu z Siergiejem Ławrowem. - Naszym podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie indyjskiemu konsumentowi możliwie najlepszego dostępu do międzynarodowych rynków ropy i gazu na jak najkorzystniejszych warunkach -  dodał.

Unikał jednocześnie bezpośredniej odpowiedzi na pytanie o stanowisko jego kraju w sprawie wprowadzenia limitów cenowych na rosyjską ropę.

Rosyjska ropa płynie do Indii szerokim strumieniem

Indie stały się drugim importerem rosyjskiej ropy po Chinach. Zwiększyły zakupy ze względu na korzystną cenę surowca, który Rosja sprzedaje z dyskontem. O ile przed inwazja Rosji na Ukrainę udział Rosji w imporcie ropy do Indii wynosił 2 proc., o tyle we wrześniu było to już 23 proc.

Reklama

Na rynku pojawiają się informacje, że październik przyniósł dalszy wzrost importu. Indie importowały w tym miesiącu 1,07 mln baryłek dziennie, co stanowi wzrost o prawie 5 proc. w porównaniu z wrześniem.

Tradycyjnie Indie pokrywały większość swojego zapotrzebowania na ropę naftową z Iraku, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Niedawno gazeta "Times of India" poinformowała, że w październiku Rosja stała się największym dostawcą ropy naftowej do Indii, wypierając z pierwszego miejsca Irak.

Indie zwiększają nie tylko import ropy, ale również węgla. Dotychczas udział węgla rosyjskiego w imporcie do Indii wynosi zaledwie 4 proc. Firma konsultingowa Wood Mackenzie szacuje, że import węgla energetycznego do Indii ogółem wzrośnie w tym roku o 7 proc. rdr, a w 2023 r. o kolejne 3 proc. 

Współpraca się rozszerzy

Ministrowi spraw zagranicznych Indii towarzyszyli podczas wizyty w Rosji urzędnicy odpowiedzialni za rolnictwo, ropę naftową, gaz ziemny, porty, żeglugę, finanse, chemikalia i nawozy oraz handel.

Ławrow informował po spotkaniu z Jaishankarem, że wartość dwustronnej wymiany handlowej między Rosją a Indiami wkrótce osiągnie 30 miliardów dolarów. Zaznaczył, że kraje kontynuują rozmowy na temat wspólnej produkcji zaawansowanej broni, rozwijają też m.in. współpracę w obszarze energetyki atomowej.

Indie w meandrach dyplomacji

Rozmawiano też o wojnie w Ukrainie. Ławrow miał poinformować Jaishankara o szczegółach "specjalnej operacji wojskowej" Rosji na Ukrainie. Z kolei Jaishankar oznajmił, że Indie zdecydowanie sprzeciwiają się wojnie na Ukrainie, ponieważ konflikt powoduje niepokoje również w innych częściach świata.

Wcześniej premier Narendra Modi podkreślał, że Indie są gotowe do podjęcia wysiłków w celu promowania rozwiązań pokojowych. Kraj ten nie potępił jednak rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jego władze utrzymują, że kryzys należy rozwiązać na drodze dyplomacji i dialogu.

Delhi korzysta na handlu z Rosją

Rosja stara się zastąpić utratę rynków zachodnich nowymi kontraktami na Wschodzie. Indie zyskują na obecnej sytuacji - zwiększają import z Rosji, korzystając z rabatów, które sprawiają, że surowice z tego kierunku są bardzo atrakcyjne cenowo.

Nowy raport S&P Global Market Intelligence wskazuje, że Indie pozostaną silnym partnerem Rosji również w kolejnym roku.

Autorzy raportu zaznaczają, że wartość całkowitego importu z Rosji rosła w ostatnich miesiącach, głównie ze względu na rosnące ceny ropy, gazu i węgla. Nie bez znaczenia był też wzrost obrotów z kilkoma krajami. - Na czele tej grupy znajdują się Indie, które odnotowały ponad 100 proc. wzrostu wartości rosyjskiego importu rok do roku każdego miesiąca od wybuchu konfliktu rosyjsko - ukraińskiego w lutym 2022 roku - informuje Agnieszka Maciejewska z S&P Global Market Intelligence. Przewiduje się, że również w 2023 r. wymiana handlowa z Rosją istotnie wzrośnie.

Monika Borkowska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Indie | Rosja | surowce energetyczne | ropa naftowa | węgiel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »