Inflacja CPI do końca horyzontu projekcji NBP poniżej celu inflacyjnego

W dłuższym horyzoncie najnowszej projekcji NBP inflacja CPI będzie wzrastać, choć pozostanie na umiarkowanym poziomie, kształtując się w całym horyzoncie projekcji poniżej celu inflacyjnego NBP - wynika z opublikowanego w poniedziałek lipcowego raportu o inflacji NBP.

W dłuższym horyzoncie najnowszej projekcji NBP inflacja CPI będzie wzrastać, choć pozostanie na umiarkowanym poziomie, kształtując się w całym horyzoncie projekcji poniżej celu inflacyjnego NBP - wynika z opublikowanego w poniedziałek lipcowego raportu o inflacji NBP.

"(...) w krótkim okresie projekcji tempo zmian cen koszyka dóbr i usług konsumpcyjnych będzie niskie, co wspierać będzie ujemna dynamika cen żywności i cen energii. W dłuższym horyzoncie inflacja CPI będzie wzrastać, jakkolwiek pozostanie na umiarkowanym poziomie, kształtując się w całym horyzoncie projekcji poniżej celu inflacyjnego NBP" - napisano w opublikowanej w poniedziałek projekcji NBP.

"Wynika to z faktu, że pomimo ożywienia gospodarczego, luka popytowa, będąca syntetyczną miarą presji inflacyjnej w gospodarce, pozostanie ujemna w całym horyzoncie projekcji (-0,7 proc. w 2014 r., -0,2 proc. w 2015 r. i -0,1 proc. produktu potencjalnego w 2016 r.). Ograniczaniu presji inflacyjnej sprzyjać będą także stabilne ceny surowców na rynkach światowych przy wolno rosnącym popycie globalnym" - dodano.

Reklama

Autorzy projekcji wskazują, że przy założeniu braku zmian stopy referencyjnej NBP, prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w przedziale 1,5-3,5 proc. jest obecnie bliskie zera, rośnie w krótkim horyzoncie projekcji i od II połowy 2015 roju utrzymuje się na poziomie zbliżonym do 50 proc.

INFLACJA BAZOWA

Z dokumentu NBP wynika, że w horyzoncie projekcji inflacja bazowa będzie stopniowo rosnąć, na co wpłyną zarówno jej determinanty krajowe, jak i zagraniczne.

"Systematyczna poprawa koniunktury krajowej, odzwierciedlona w domykającej się luce popytowej, zwiększać będzie presję popytową w gospodarce. Towarzyszyć jej będą pozytywne tendencje na rynku pracy, które jednak dla przedsiębiorstw oznaczać będą wzrost jednostkowych kosztów pracy" - napisano.

"Rosnąca stopniowo inflacja za granicą, przy niewielkiej aprecjacji, a następnie stabilizacji kursu złotego, przełoży się natomiast na niewielki wzrost dynamiki cen importu. Wymienione powyżej czynniki z pewnym opóźnieniem znajdą odzwierciedlenie w przyspieszeniu wzrostu cen - inflacja bazowa z poziomu 0,5 proc. r/r w III kw. 2014 r. wzrośnie do 1,2 proc. w 2015 r. i 2,0 proc. w 2016 r." - napisano.

CENY ŻYWNOŚCI

Zgodnie z projekcją NBP komponentem najsilniej obniżającym wzrost cen konsumenta w krótkim horyzoncie projekcji będą ceny żywności, z ujemną dynamiką do I kw. 2015 r.

"Spadek cen żywności wynika z pozytywnego wpływu na zbiory owoców i warzyw w Polsce (i w południowej Europie) wyjątkowo krótkiej i ciepłej zimy. Od kwietnia br., po wprowadzeniu przez Rosję embarga na import mięsa wieprzowego na skutek wykrycia choroby ASF w Polsce, zwiększona podaż występuje również na rynku mięsa" - napisano.

"W dłuższym horyzoncie stopniowo rosnąca presja popytowa na rynku krajowym będzie ograniczana przez stabilne w całym horyzoncie projekcji ceny surowców rolnych na rynkach światowych. W rezultacie inflacja cen żywności wzrośnie do 3,0 proc. w 2016 r., pozostając jednak na poziomie niższym od wieloletniej średniej" - dodano.

CENY ENERGII

Autorzy projekcji zaznaczają, że niska presja inflacyjna w krótkim okresie jest również spowodowana spadkiem cen energii.

"Krajowe ceny energii obniżyły się w 2013 r. o 1,5 proc., co jest najniższą notowaną dynamiką cen dla tej kategorii, od kiedy dostępne są porównywalne dane, czyli od lat 90-tych. W bieżącym roku średnia dynamika cen energii będzie nadal ujemna i wyniesie -0,4 proc. Przyczynia się do tego korzystna zmiana taryf w ubiegłym i bieżącym roku dla energii elektrycznej i gazu ziemnego dla gospodarstw domowych, a także obniżające się ceny ropy naftowej na rynkach światowych" - napisano.

"Wzrost cen energii ograniczają również utrzymujące się obecnie na bardzo niskim poziomie ceny uprawnień do emisji CO2, które jedynie w umiarkowanym stopniu zwiększają koszty sektora energetycznego" - dodano.

W dokumencie wskazano, że inflacja cen energii wzrośnie w I kwartale 2015 r. w ślad za zmianami taryf energii elektrycznej i gazu ziemnego dla gospodarstw domowych.

"Podwyżka cen energii elektrycznej w 2015 r. związana będzie z prawdopodobnym uwzględnieniem w taryfach przywrócenia obowiązku zakupu żółtych i czerwonych certyfikatów przez sprzedawców energii elektrycznej, które będą finansować procesy kogeneracji (jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej). Inflacja cen energii pozostanie jednak do końca horyzontu projekcji na poziomie istotnie niższym od wieloletniej średniej. W kierunku jej ograniczenia oddziaływać będzie bowiem powolny wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych" - napisano.

KURS PLN

W dokumencie NBP zapisano, że do końca 2015 roku nieznacznie przeważać będą czynniki przemawiające za umocnieniem kursu złotego. "Kurs waluty krajowej kształtuje się poniżej poziomu określonego przez determinanty fundamentalne, co w horyzoncie projekcji oddziałuje w kierunku jego stopniowej aprecjacji, zbliżając kurs złotego do poziomu równowagi. Czynnikami sprzyjającymi aprecjacji waluty krajowej poprzez kanał oczekiwań powinny być również ożywienie w gospodarce krajowej (odzwierciedlone w domykającej się w horyzoncie projekcji luce popytowej) i za granicą oraz poprawa stanu finansów publicznych" - napisano.

"Wpływ powyższych czynników będzie częściowo równoważony przez malejące saldo na rachunku obrotów bieżących i kapitałowych. Dodatkowo w dłuższym horyzoncie projekcji w kierunku osłabienia kursu oddziaływać będzie zmniejszający się dysparytet stóp procentowych wynikający z przyjętego w projekcji założenia o stałej stopie referencyjnej NBP i wzroście stóp procentowych za granicą. W efekcie w 2016 r. kurs ustabilizuje się i będzie neutralnie wpływać na wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych" - dodano.

Poniżej tabela zawierająca wskaźniki centralnej ścieżki projekcji inflacji i PKB z opublikowanego w poniedziałek lipcowego Raportu o inflacji NBP.

Najnowsza projekcja inflacji i PKB NBP wskazuje na potrzebę łagodzenia polityki pieniężnej - ocenia w wywiadzie dla PAP Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

- W świetle danych z najnowszej projekcji NBP dotyczących przebiegu ścieżki inflacji oraz wzrostu PKB stopy procentowe w Polsce mogą wydawać się wysokie. W tym wypadku utrzymywanie bez zmian głównej stopy NBP na poziomie 2,50 proc. trudno będzie w przyszłych miesiącach uzasadnić. Pojawić się może także zarzut, że RPP nie realizuje swojego mandatu. Obniżenie stóp wydaje się być nieuchronne - powiedziała w wywiadzie dla PAP Chojna-Duch.

"Na pewno słuszna była rezygnacja z formuły forward guidance w lipcu. Uważam jednak, że powinniśmy odejść od ścieżki stabilizacji stóp, przejść do łagodnego nastawienia i obniżyć stopy procentowe. Uzasadniają to w pełni dane przedstawione w projekcji. Mówią one same za siebie" - dodała.

Zgodnie z opublikowaną w poniedziałek projekcją NBP inflacja CPI kształtuje się w całym horyzoncie projekcji poniżej celu inflacyjnego NBP. Wzrost PKB w 2014 roku ma wynieść 3,6 proc., w 2015 3,6 proc., a w 2016 3,5 proc.

RPP na lipcowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe bez zmian. RPP zrezygnowała ze stosowanej w ostatnim czasie formuły forward guidance zapisując w komunikacie, że w kolejnych miesiącach jej decyzje będą uwarunkowane napływającymi informacjami wpływającymi na ocenę perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji w średnim okresie.

Prezes NBP Marek Belka poinformował na konferencji, że rezygnacja z forward guidance nie oznacza, że we wrześniu należy spodziewać się obniżki stóp. Dodał, że prawdopodobieństwo takiego ruchu jest bardzo niewielkie, zaś w przyszłych miesiącach można się spodziewać "wszelkich, możliwych działań". Prezes NBP potwierdził jednocześnie, że scenariusz obniżek stóp nie jest bazowym scenariuszem dla RPP. Najbliższe, decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 2-3 września.

"Rada ma obecnie czas, aby zastanowić się nad przejściem do ponownej fazy łagodzenia polityki pieniężnej. Scenariusz tego łagodzenia powinien być budowany w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Mam nadzieję, że najbliższe dane makroekonomiczne przybliżą pozostałych członków Rady do odejścia od polityki stabilizowania stóp" - powiedziała Chojna-Duch.

NISKA INFLACJA, DYNAMIKA PKB USTABILIZOWANA

Członkini RPP zwraca uwagę, że inflacja w horyzoncie najnowszej projekcji NBP jest niższa niż wcześniej prognozowano.

- Od lipca będziemy mieć czteromiesięczną deflację. Choć nie będzie ona mieć charakteru trwałego, to może jednak spowodować odłożenie w czasie popytu. Wysokie stopy procentowe dodatkowo mogą pogłębić niekorzystne efekty deflacji - powiedziała.

- Dynamika PKB w ciągu najbliższych trzech lat będzie zaś silnie ustabilizowana na poziomie zbliżonym do wieloletniej średniej sprzed kryzysu finansowego 3,5-3,7 proc. Będziemy mieć do czynienia z pewnym +plato+. Gospodarka w swojej dynamice ukształtowała się na szczycie swoich możliwości. Należy jednak pamiętać, że ciągle jest to jeden z najwyższych poziomów wzrostu w porównaniu z otoczeniem zewnętrznym - dodała.

Chojna-Duch zaznacza, że struktura dynamiki PKB w całym horyzoncie projekcji jest wyraźnie zrównoważona.

"W najbliższych latach utrzymany ma zostać pozytywny wkład do wzrostu PKB konsumpcji indywidualnej, inwestycji i spożycia zbiorowego. Warto podkreślić, że luka popytowa, będąca syntetyczną miarą presji popytowej w gospodarce, zacznie się stopniowo domykać, ale dopiero w końcu 2016 roku zbliży się do zera" - powiedziała. "Oznacza to utrzymywanie się w całym horyzoncie projekcji niskiej presji popytowej i inflacyjnej, stąd inflacja CPI, ze względu na umiarkowaną skalę ożywienia gospodarczego, pozostaje na historycznie niskim poziomie, kształtując się do końca 2016 roku, wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP" - dodała.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | Horyzont | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
2013 2014 2015 2016
Wskaźnik cen konsumenta CPI proc. rdr 0,9 0,2 1,4 2,3
Ceny żywności proc. rdr 2,0 -0,5 1,0 3,0
Ceny energii proc. rdr -1,5 -0,4 2,4 2,4
cen żywności i energii proc. rdr 1,2 0,7 1,2 2,0
PKB proc. rdr 1,6 3,6 3,6 3,5
Popyt krajowy proc. rdr 0,0 4,2 4,3 3,8
Spożycie indywidualne proc. rdr 0,8 2,9 3,3 3,3
Spożycie zbiorowe proc. rdr 2,7 2,8 2,6 3,0
Nakłady inwestycyjne proc. rdr -0,2 8,1 6,6 4,2
Wkład eksportu netto pkt. proc. rdr 1,5 -0,5 -0,7 -0,3
Eksport proc. rdr 4,6 7,3 7,4 7,5
Import proc. rdr 1,3 8,8 9,1 8,3
Płace brutto proc. rdr 3,4 4,3 5,0 5,9
Liczba pracujących proc. rdr -0,2 -1,3 0,6 0,5
Stopa bezrobocia proc. 10,3 9,7 8,8 8,0
NAWRU proc. 9,4 9,4 9,1 8,6
Stopa aktywności zawodowej proc. 55,9 56,5 56,5 56,5
Wydajność pracy proc. rdr 1,7 2,3 3,0 2,9
Jednostkowe koszty proc. rdr 1,7 2,0 2,0 2,8
Produkt potencjalny proc. rdr 2,8 2,8 3,1 3,3
Luka popytowa proc. PKB potencjalnego -1,6 -0,7 -0,2 -0,1
Indeks cen surowców rolnych (USD; 2011=1,00) 1,0 1,0 0,9 0,9
Indeks cen surowców energetycznych (USD; 2011=1,00) 0,8 0,8 0,8 0,8
Poziom cen za granicą proc. rdr 1,6 1,3 1,6 1,7
PKB za granicą proc. rdr 0,1 1,5 1,8 1,8
Saldo rachunku bieżącego i rachunku kapitałowego proc. PKB 1,0 0,8 -0,4 -1,8
WIBOR 3M proc. 3,03 2,71 2,71 2,71