Inflacja jest pod kontrolą? Tyrowicz, RPP: Nie ma ku temu żadnych przesłanek

"Nie ma żadnych przesłanek, że inflacja w Polsce jest pod kontrolą" - oceniła na portalu LinkedIn członkini RPP Joanna Tyrowicz. Krytyczny jest również inny członek RPP, Ludwik Kotecki. - Ta decyzja może być potężnym problemem dla RPP i wiarygodności polityki pieniężnej w przyszłości - wskazał w rozmowie z Business Insiderem.

"Nie mamy żadnych przesłanek, że inflacja jest pod kontrolą w Polsce. Mamy za to mnóstwo dowodów na to, że nie jest pod kontrolą w gospodarkach o niższej inflacji, w fazie niższej koniunktury i o oczekiwaniach inflacyjnych zakotwiczonych w celu inflacyjnym tych krajów. Lista zaczyna się od strefy euro, UK, Kanada. Podobnie niepokojąco uporczywa jest inflacja w USA, piszę o nich osobno, bo są w fazie wyższej koniunktury" - napisała Tyrowicz.

Część członków RPP przeciwna obniżkom stóp

"Osłabienie koniunktury gospodarczej na świecie ma w pewnej części charakter systemowy, a nie cykliczny. Związane jest z przesunięciem konsumpcji w kierunku usług oraz transformacją energetyczną. Zaistniałoby niezależnie od zacieśnienia w polityce pieniężnej. Polityka pieniężna dokłada do tej układanki jakieś klocki, ale dalece nie wszystkie" - dodała Tyrowicz

Reklama

Decyzję większości skrytykował także inny członek RPP wybrany przez Senat, Ludwik Kotecki. 

- Już w lipcu ostrzegałem, że obecnie na obniżki stóp jest za wcześnie, a już szczególnie w tak dużej skali. Ta decyzja może być potężnym problemem dla RPP i wiarygodności polityki pieniężnej w przyszłości. Bez względu na to, jaki jest stan faktyczny, obniżka stóp procentowych o 75 pb bazowych jest niestety interpretowana jako wpisująca się w kampanię wyborczą - powiedział w rozmowie z Business Insiderem.  

Zdaniem członka RPP decyzja podjęta w środę zadziała z opóźnieniem.

- Obecna obniżka stóp procentowych - ze względu na opóźnienie wpływu polityki pieniężnej na procesy gospodarcze - zacznie więc działać, gdy już nie będzie to potrzebne. Dzisiaj jest już za późno, żeby pomóc gospodarce w recesji, w której się znalazła, ale być może zaszkodzimy sobie w walce z inflacją, która będzie spadać wolniej i dłużej - podkreślił. 

"Inflacja w Polsce jest już jednocyfrowa"

We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obniżyła stopy procentowe o 75 pb., w tym referencyjną do 6,0 proc. Rynek spodziewał się cięcia o 25 pb. do 6,50 proc. dla głównej stopy.

Podczas czwartkowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że jeśli inflacja CPI będzie szybko zmierzać w kierunku 5 proc., to stopy będą dalej spadać. Jak wskazał, cięcie stóp o 75 pb. to odpowiedź na mocniejszą od oczekiwań skalę spadku inflacji i pogorszenia koniunktury. 

- Dzisiaj mamy radosny dzień, dlatego że mogę Państwu zakomunikować, ze inflacja w Polsce jest już jednocyfrowa (...) Pod koniec tego roku zbliżymy się do inflacji pełzającej, czyli 5-proc. i niższej  - oświadczył Glapiński

Glapiński skrytykował członków Rady Polityki Pieniężnej wybranych przez Senat, nad którym kontrolę mają partie opozycyjne. Oprócz Joanny Tyrowicz i Ludwika Koteckiego to także Przemysław Litwiniuk. 

- Ci, którzy żądali na początku, niestety, wewnątrz Rady, żeby stopa procentowa była jak inflacja, chcieli w gruncie rzeczy złożyć gospodarkę w trumnie i się cieszyć, że nie gorączkuje - powiedział. 

Szef NBP szacuje inflację na poziomie 6-7 proc.

Odnosząc się do prognoz inflacji, Glapiński prognozuje dalsze spadki.

 - Przypuszczam, że w październiku inflacja będzie na poziomie 7,4 proc., a na koniec roku między 6 proc. a 7 proc. - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński.

- Ale tutaj proszę mnie nie trzymać za słowo, bo coś się może zmienić - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że "trochę zawiódł spadek inflacji w lipcu". 

Zgodnie z decyzją członków RPP stopy procentowe wynoszą obecnie:

  • stopa referencyjna 6,00 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,50 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,50 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,05 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,10 proc. w skali rocznej.
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »