Inflacja konsumencka w Chinach najniższa od roku

Z oficjalnych danych opublikowanych w czwartek wynika, że inflacja konsumencka w Chinach w zeszłym miesiącu spadła do najniższego poziomu od roku. To efekt m.in. wycofania z kosztownej dla budżetu państwa strategii "zero Covid".

Inflacja konsumencka (CPI) w Chinach wyniosła w lutym 1 proc. rok do roku - wynika z danych urzędu statystycznego NBS. To najniższy wskaźnik od roku. 

Statystyk NBS Dong Lijuan stwierdził w komentarzu, że spadek był spowodowany "zmniejszeniem popytu konsumenckiego po świętach oraz wystarczającym zaopatrzeniem na rynku".

Chociaż spadek inflacji był oczekiwany, to analitycy ankietowani przez Bloomberga przed opublikowaniem danych przewidywali, że CPI wyniesie w lutym 1,9 proc. 

Popyt krajowy nadal pod wpływem pandemii

Ekonomiści twierdzą, że liczby odzwierciedlają spadające ceny żywności oraz ostrożne podejście do wydatków po trzech latach rygorystycznej polityki "zero-Covid".

Reklama

- To każe wątpić w siłę ożywienia popytu krajowego w sektorze gospodarstw domowych - powiedział Zhang Zhiwei, prezes Pinpoint Asset Management, dodając, że inne wskaźniki także nie wskazują na podobne trendy. - Mimo to słaba inflacja CPI otwiera przestrzeń do łagodzenia polityki monetarnej - powiedział Zhang.

Ekonomiści oczekują wzrostu cen konsumenckich w Chinach w nadchodzących miesiącach, gdy wydatki powrócą do normy po ponownym otwarciu gospodarki. 

Chińskie władze ogłosiły cel wzrostu gospodarczego "w okolicach 5 proc." na 2023 r. W zeszłym roku PKB wzrósł o 3 proc. i nie spełnił celu opiewającego na 5,5 proc. ze względu na strategię "zero Covid" i wzbierający kryzys w sektorze nieruchomości.

Również w czwartek NBS opublikował dane dotyczące lutowej inflacji producenckiej, która wyniosła -1,4 proc. w ujęciu rocznym. 

Oprac. KM

AFP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »