Inflacja producencka mocno w górę w marcu, znacznie powyżej prognoz

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w marcu 2022 r. wzrosły w stosunku do lutego 2022 r. o 4,9 proc., a w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku - o 20,0 proc. – wynika ze wstępnych danych, które w czwartek podał Główny Urząd Statystyczny. W marcu produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 17,3 proc. w porównaniu z marcem 2021 r.

W marcu 2022 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z marcem 2021 r. podniesiono o 20,0 proc. - wynika z danych GUS. Ceny były wyższe niż przed rokiem we wszystkich sekcjach przemysłu. 

Największy wzrost cen odnotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 37,3 proc. Ceny w sekcji górnictwo i wydobywanie wzrosły - o 24,2 proc., w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) o 31,4 proc., a w górnictwie rud metali - o 21,6 proc. 

Ceny w sekcji przetwórstwo przemysłowe podwyższono o 17,5 proc., w tym najbardziej w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 89,4 proc.). Wyższe niż przed rokiem były również ceny produkcji, m.in.: metali (o 33,5 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 27,3 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 23,0 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 21,0 proc.), artykułów spożywczych (o 16,5 proc.), mebli (o 8,8 proc.).

Reklama

Produkcja znów zaskakuje. Mocny wzrost

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w marcu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 17,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,1 proc. wyższym w porównaniu z lutym br.

We wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w marcu br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Najbardziej zwiększyła się produkcja dóbr związanych z energią - o 57,3 proc. W mniejszym stopniu zwiększyła się produkcja dóbr zaopatrzeniowych - o 15,3 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 11,8 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 7,9 proc. oraz dóbr inwestycyjnych - o 5,9 proc. - podał GUS.

Według wstępnych danych w marcu br., w stosunku do marca ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 31 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  - o 44,5 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 35,5 proc., w produkcji wyrobów z metali - o 29,2 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 25,4 proc., metali - o 24,9 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 24,7 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 21,9 proc., maszyn i urządzeń - o 17,8 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 3 działach, w tym w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 12,7 proc., urządzeń elektrycznych - o 5,7 proc. 

Odczyty wyższe od prognoz

Konsensus rynkowy zakładał wzrost produkcji przemysłowej o 11,6 proc. (w lutym było to 17,6 proc.), natomiast cen producentów o 18,1 proc. w marcu w ujęciu rocznym (w lutym 15,9 proc.).

Ekonomiści ING Banku Śląskiego prognozowali wzrost produkcji o 11,8 proc. Na marcowy odczyt - ich zdaniem - wpływ miały m.in. przestoje w branży motoryzacyjnej oraz ponowne nasilenie się zaburzeń w łańcuchach dostaw po wybuchu wojny na Ukrainie. 

Z kolei analitycy mBanku, który wskazywali na znacznie niższy odczyt w marcu (7,2 proc. w ujęciu rocznym) zwracali uwagę, że "wybicie produkcji przemysłowej wysoko ponad trend z ostatnich miesięcy jest nie do utrzymania w dłuższym okresie". Problemem jest brak komponentów (w tym z Ukrainy), co ograniczało produkcję.

Na wzrost inflacji PPI miały wpływ wysokie ceny surowców energetycznych oraz metali, a także rosnące ceny w przetwórstwie żywności.

"Wszystkie najważniejsze składowe powędrowały w górę po rozpoczęciu wojny. Wskaźnik roczny ratuje efekt bazowy z poprzedniego roku. Bez niego byłoby bardzo blisko 20 proc." - pisali w porannym komentarzu ekonomiści mBanku.

Inflacja nie zwalnia

Poznaliśmy już marcowe odczyty inflacji CPI (konsumenckiej) i wskaźniki inflacji bazowej. Ta pierwsza wyniosła 11 proc. (w spojrzeniu rok do roku), z kolei najpopularniejsza miara inflacji bazowej, tj. po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła w marcu do 6,9 proc., wobec 6,7 proc. miesiąc wcześniej. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | produkcja | przemysł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »