​Inflacja producencka w strefie euro hamuje. Ceny spadły trzeci miesiąc z rzędu

Inflacja producencka w strefie euro spadła w marcu do poziomu 5,9 proc. w relacji rocznej, wobec 13,3 proc. w lutym. Tempo wzrostu cen wśród producentów mocno wyhamowało także na przestrzeni miesiąca i wskazało na -1,6 proc. Był to trzeci z rzędu ujemny odczyt.

Inflacja producencka (PPI) w marcu w strefie euro wyniosła 5,9 proc. w relacji rocznej - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Jest to kolejny spadek tempa wzrostu cen wśród producentów, który europejski urząd raportuje od sierpnia 2022 r. Wówczas odnotowano dotychczasowy szczyt - 43,3 proc. W lutym br. ten sam wskaźnik wyniósł już 13,3 proc.  

Za tak znaczącymi spadkami częściowo stoi wysoka baza sprzed roku, do której odnosi się raport Eurostatu. W marcu 2022 r., tuż po wybuchu wojny, inflacja PPI w strefie euro wyniosła 36,8 proc. w relacji rocznej. Choć nie tylko rozpoczęcie rosyjskie inwazji na Ukrainę było czynnikiem wpływającym na podwyżki cen, ponieważ te rosły szybko także wcześniej, m.in. z powodu zakłóceń w łańcuchach dostaw wywołanych przez pandemię. 

Reklama

Znaczące hamowanie cen jest zauważalne także w odczytach miesięcznych. W marcu, w porównaniu do lutego, inflacja PPI wyniosła -1,6 proc. Był to trzeci miesiąc spadków z rzędu. Wcześniej w lutym oraz styczniu Eurostat raportował spadki o kolejno -2,8 oraz -0,5 proc. 

Wskaźnik inflacji producenckiej mierzy tempo wzrostu cen towarów i usług kupowanych przez producentów. Odzwierciedla on koszty, jakie musi ponieść firma, aby wyprodukować towar, przetransportować go oraz sprzedać. Wysokość inflacji PPI ma  odzwierciedlenie w ostatecznych cenach, jakie muszą zapłacić konsumenci za poszczególne produkty.

Inflacja bazowa spada w strefie euro. Konsumencka nieznacznie w górę

Na początku maja Eurostat podał dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI) w strefie euro w kwietniu br. Jak wynika z raportu urzędu, ta nieznacznie wzrosła w porównaniu do marca i wyniosła 7 proc. w relacji rocznej, wobec 6,9 proc. odnotowanego miesiąc wcześniej.  

Wzrost cen towarów i usług w krajach posługujących się wspólną walutą wyniósł w relacji miesięcznej 0,7 proc. Ten sam wskaźnik na przestrzeni marca oraz lutego wyniósł natomiast 0,9 proc. 

Nieznaczny spadek zaraportowany w przypadku inflacji bazowej, która nie bierze pod uwagę wzrostu cen żywności oraz paliw. Ta w kwietniu wyniosła 5,6 proc. wobec marcowego odczytu na poziomie 5,7 proc.  

Oprac. Alan Bartman 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strefa euro | inflacja PPI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »