Inflacja w Niemczech minimalnie wyhamowała. Opublikowano nowe dane
Inflacja konsumencka (CPI) w Niemczech wyniosła w kwietniu 7,2 proc. w ujęciu rocznym i 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym - podał we wstępnym odczycie niemiecki urząd statystyczny Destatis. Rynki oczekiwały inflacji na poziomie 7,3 proc. rok do roku i 0,6 proc. miesiąc do miesiąca.
Na poziom inflacji u zachodniego sąsiada Polski istotny wpływ miały ceny energii i żywności. W kwietniu ceny żywności rosły o 17,2 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku. Ceny energii były zaś w kwietniu wyższe o 6,8 proc. w ujęciu rok do roku wobec wzrostu o 3,5 proc. w marcu.
Niemiecki urząd statystyczny zwrócił uwagę na istnienie tzw. efektu bazy - poziom indeksu był wysoki w kwietniu 2022 roku z uwagi na wzrost cen energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Przypomnijmy, że dynamika cen w Niemczech w marcu w ujęciu rocznym wyhamowała do 7,4 proc. z 8,7 proc. w lutym i styczniu. Oczekiwany był spadek do 7,3 proc.
W całym 2022 roku w Niemczech średnia roczna stopa inflacji wyniosła 7,9 procent. Najwyższą wartość stwierdzono w październiku 2022 roku na poziomie 10,4 proc.
- Historycznie wysoka roczna stopa inflacji była napędzana przede wszystkim przez ekstremalny wzrost cen produktów energetycznych i żywności od początku wojny na Ukrainie - wyjaśniła szefowa Destatis Ruth Brand komentując ubiegłoroczną (średnioroczną) wysoką inflację.
W Polsce ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 r. wzrosły rdr o 14,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc. - podał dzisiaj (piątek 28.04.2023) Główny Urząd Statystyczny.
Presja inflacyjna w Europie słabnie. Dane Eurostatu za marzec (tzw. inflacja HICP) potwierdziły znaczny spadek inflacji, która wyniosła 8,3 proc. Jeszcze w lutym było to 9,9 proc. w ujęciu rocznym.