Inflacja w Polsce. GUS podał dane za sierpień

Inflacja w Polsce w sierpniu wyniosła 4,3 proc. w ujęciu rok do roku wobec 4,2 proc. rdr odnotowanych w lipcu - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

W ujęciu miesiąc do miesiąca, inflacja w sierpniu wyniosła 0,1 proc.

GUS podał też, jak kształtowała się dynamika wzrostu cen w wybranych kategoriach.

Inflacja w sierpniu. Ceny żywności i energii w górę rok do roku, paliwa tańsze

I tak, dowiadujemy się, że żywność i napoje alkoholowe podrożały w sierpniu o 4,1 proc. rok do roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca - czyli w porównaniu z lipcem - potaniały o 0,1 proc.

Nośniki energii były droższe w sierpniu o 10,3 proc. rok do roku - tu nie ma zaskoczeń, jest to efekt częściowego odmrożenia cen energii od 1 lipca. Działa tutaj niższa baza odniesienia z ubiegłego roku. Miesiąc do miesiąca, ceny nośników energii były wyższe o 0,1 proc.

Reklama

Paliwa do prywatnych środków transportu potaniały w sierpniu o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z lipcem były tańsze o 0,9 proc.

Ekonomiści, z którymi rozmawialiśmy przed publikacją sierpniowego szybkiego szacunku inflacji, zgodnie wskazywali, że pozostanie ona na poziomie zbliżonym do lipcowego. W opinii ekspertów, kolejne miesiące upłyną pod znakiem podwyższonego wskaźnika CPI. "Inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie w przedziale 4-5 proc. do końca roku, co w głównej mierze będzie wynikiem lipcowej podwyżki cen energii. Wzrost ten, po pięciu miesiącach, wypchnął inflację poza dopuszczalne pasmo odchyleń od celu" - zauważają ekonomiści PKO BP. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. w ujęciu rok do roku, z dopuszczalnym odchyleniem w górę lub w dół o 1 pkt proc.

Kiedy szczyt inflacji? Ekonomistka: Może nastąpić w okolicach lutego 2025

"Inflacja CPI w sierpniu w górę do 4,3 proc. r/r z 4,2 proc. w lipcu. Sierpniowy spadek cen żywności był znacznie płytszy niż miesiąc wcześniej" - komentują dane GUS ekonomiści ING BSK. "Inflacja bazowa też bez większych zmian względem lipca (3,7-3,8proc. r/r vs. 3,8 proc.)" - dodają.

Eksperci piszą też o tym, co trendy inflacyjne w nadchodzących miesiącach oznaczają dla optyki Rady Polityki Pieniężnej. "Świat idzie w kierunku cięć stóp, sygnały z rządu sugerują brak styczniowego skoku cen energii co oznacza, że średnia inflacja w 2025 będzie niższa od lipcowej projekcji NBP. RPP razem z prezesem stopniowo zmienia nastawienie na łagodne. Jednak utrzymanie ekspansji fiskalnej w 2024-25 może nieco spowolnić łagodzenie nastawienia RPP. Wciąż widzimy pierwsze cięcie stóp w 2. kw. '25" - wskazują ekonomiści ING.

"Inflacja w sierpniu, zgodnie z przewidywaniami, wkroczyła ponownie na wyższy poziom. Znajduje się istotnie powyżej górnej granicy odchyleń od celu NBP i w kolejnych miesiącach będzie podążać w okolice 5.0 proc." - prognozuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. "W grudniu br. najprawdopodobniej przekroczy 5.0 proc. r/r".

Ekonomistka szczytu inflacji spodziewa się w okolicach lutego 2025 r., choć - jak zaznacza - "wiele jeszcze zależeć będzie od decyzji rządowych dotyczących cen energii i gazu w 2025 r.".
"Opublikowane dziś dane nie zmieniają dotychczasowych perspektyw polityki pieniężnej. Do końca br. RPP nie zmieni poziomu stóp procentowych i jest to mało prawdopodobne także na początku przyszłego roku. W sprzyjających okolicznościach najwcześniej stopy procentowe mogą zostać obniżone w końcu I kwartału 2025 r." - stwierdza M. Kurtek.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | sierpień | GUS | dane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »