Inflacja w Polsce. GUS podał dane za sierpień
Inflacja w Polsce w sierpniu wyniosła 4,3 proc. w ujęciu rok do roku wobec 4,2 proc. rdr odnotowanych w lipcu - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.
W ujęciu miesiąc do miesiąca, inflacja w sierpniu wyniosła 0,1 proc.
GUS podał też, jak kształtowała się dynamika wzrostu cen w wybranych kategoriach.
I tak, dowiadujemy się, że żywność i napoje alkoholowe podrożały w sierpniu o 4,1 proc. rok do roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca - czyli w porównaniu z lipcem - potaniały o 0,1 proc.
Nośniki energii były droższe w sierpniu o 10,3 proc. rok do roku - tu nie ma zaskoczeń, jest to efekt częściowego odmrożenia cen energii od 1 lipca. Działa tutaj niższa baza odniesienia z ubiegłego roku. Miesiąc do miesiąca, ceny nośników energii były wyższe o 0,1 proc.
Paliwa do prywatnych środków transportu potaniały w sierpniu o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z lipcem były tańsze o 0,9 proc.
Ekonomiści, z którymi rozmawialiśmy przed publikacją sierpniowego szybkiego szacunku inflacji, zgodnie wskazywali, że pozostanie ona na poziomie zbliżonym do lipcowego. W opinii ekspertów, kolejne miesiące upłyną pod znakiem podwyższonego wskaźnika CPI. "Inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie w przedziale 4-5 proc. do końca roku, co w głównej mierze będzie wynikiem lipcowej podwyżki cen energii. Wzrost ten, po pięciu miesiącach, wypchnął inflację poza dopuszczalne pasmo odchyleń od celu" - zauważają ekonomiści PKO BP. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. w ujęciu rok do roku, z dopuszczalnym odchyleniem w górę lub w dół o 1 pkt proc.
"Inflacja CPI w sierpniu w górę do 4,3 proc. r/r z 4,2 proc. w lipcu. Sierpniowy spadek cen żywności był znacznie płytszy niż miesiąc wcześniej" - komentują dane GUS ekonomiści ING BSK. "Inflacja bazowa też bez większych zmian względem lipca (3,7-3,8proc. r/r vs. 3,8 proc.)" - dodają.