Reklama

Inflacja w Polsce najwyższa w Unii Europejskiej!

Zgodnie z zestawieniem Eurostatu, inflacja w styczniu 2021 r. w naszym kraju była najwyższa w całej Unii Europejskiej.

Zannualizowana inflacja w naszym kraju wyniosła 3,6 proc., w strefie euro 0,9 proc. (w grudniu minus 0,3 proc., rok temu 1,4 proc.).

Reklama

W Unii Europejskiej zannualizowana inflacja w styczniu wyniosła 1,2 proc. po zwyżce z 0,3 proc. w grudniu ub. roku (rok temu inflacja wynosiła 1,7 proc.).

Wstępny odczyt inflacji za styczeń na poziomie 2,7 proc. komfortowo mieści się w celu inflacyjnym - napisała ostatnio wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w styczniu wyniosła rdr 2,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,2 proc.

Według PKO BP, wskaźnik inflacji wzrósł w styczniu za sprawą zmian administracyjnych, jak podatek handlowy, cukrowy, opłata mocowa i "małpkowa".

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 0,9 proc. w styczniu w ujęciu rdr, po spadku w grudniu o 0,3 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu.

Wstępnie szacowano wzrost o 0,9 proc.  CPI bazowy rdr wzrósł w I o 1,4 proc., po wzroście w XII o 0,2 proc. Tu szacowano +1,4 proc. Mdm CPI wzrósł o 0,2 proc. wobec szacunków +0,2 proc. i +0,3 proc. w XII.

PKO BP: W połowie roku możliwe znaczne odbicie cen

Ubiegły rok stał pod znakiem spadków cen produktów pochodzenia rolniczego, z powodu mniejszego popytu na żywność w wyniku pandemii. W tym roku możliwe jest znaczne odbicie cen, głównie produktów zwierzęcych, ale dopiero w dalszej części roku - prognozują analitycy banku PKO BP.

"Rok 2020 upłynął pod znakiem spadków cen na rynkach rolnych w Polsce, których przyczyną był zmniejszony popyt na niektóre produkty z powodu COVID-19 oraz narastające problemy chorób zwierzęcych (grypa ptaków i ASF). Według GUS ceny skupu podstawowych produktów rolnych w grudniu ub.r. zmalały o 6,1 proc. r/r, głównie z uwagi na znaczące spadki cen trzody chlewnej i drobiu. Silną tendencję wzrostową odnotowały natomiast ceny zbóż" - informują analitycy PKO BP.

Ich zdaniem, w tym roku możliwy jest wzrost cen surowców rolnych, głównie zwierzęcych, w dopiero kolejnych miesiącach roku. Znaczące spadki opłacalności, jakie miały miejsce w ubiegłym roku spowodować zmiany w zakresie podaży.

Natomiast mogą poprawić się uwarunkowania popytowe z uwagi na lepszą kondycję gospodarki od II kwartału ub.r. oraz mniejsze prawdopodobieństwo restrykcji gospodarczych (w tym w HoReCa), z uwagi na szczepienia przeciw COVID-19.

"Czynnikiem ryzyka dla dynamiki cen w pierwszych miesiącach 2021, jest przedłużający się lockdown w wielu krajach, opóźniający perspektywę szybkiej odbudowy popytu" - wskazują analitycy.

"Prognozujemy, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej (według GUS) będzie w 2021 niższa o 7-12 proc. r/r (wobec -3,2 proc. r/r w 2020), choć z uwagi na znaczną zmienność cenową w 2020 (bardzo wysokie ceny trzody w 1 kwartale 2020), pierwsze trzy miesiące tego roku będą charakteryzować się wciąż znaczącymi, ponad 30-proc., spadkami cen w relacji rocznej" - napisano w raporcie.

Według analityków, negatywny dla rynku jest afrykański pomór świń w Niemczech, oraz stosunkowo wysoka podaż, na którą wskazują zmiany pogłowia świń w niektórych krajach UE pod koniec 2020 (Polska, Niemcy).

W kierunku obniżek cen w 2021 r. oddziaływać będzie prawdopodobne zmniejszenie popytu w Chinach ze względu na postępującą odbudowę krajowego stada.
W ich opinii. "większych dostosowań po stronie podażowej na rynku świń w UE można spodziewać się dopiero w drugiej połowie roku, w której wzrosty cen mogą sięgnąć przeciętnie ok. 10 proc. r/r, choć wciąż do poziomu niższego niż średnio w latach 2017-2019".Prawdopodobnie szybsze zmiany w produkcji mogą być obserwowane na rynku drobiu, choć na na produkcję negatywnie wciąż oddziałuje grypa ptaków. 

Przeciętna cena skupu mleka w 2021 zwiększyć się może o 1-4 proc. r/r po wzroście o 1,8 proc. r/r w 2020. "Będzie to rezultatem spowolnienia dynamiki produkcji u największych eksporterów produktów mleczarskich w 2021 przy utrzymaniu wysokiego popytu na produkty mleczarskie w Chinach oraz rosnącego poziom kosztów pasz, z uwagi na wysokie ceny zbóż" - wyjaśniają analitycy.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

"Szacujemy, że przeciętna cena skupu pszenicy w 2021 może zwiększyć się o 8-12 proc. r/r, biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania podażowo popytowe oraz wstępne prognozy dotyczące światowej produkcji pszenicy w sezonie 2021/22" - czytamy w raporcie.
Indeks produktów rolnych, który monitoruje wyniki dziewięciu surowców, w tym soi, zbóż i tzw. miękkich produktów żywnościowych, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy poszedł w górę o 41 proc. do najwyższego poziomu od niemal czterech lat. (11.2.2021)


Dowiedz się więcej na temat: inflacja świat | inflacja Polska | stopy procentowe | podwyżki cen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »