Inflacja w Polsce. "Potrzebna jest tarcza, ale również miecz"

Obecnie świat zmaga się z inflacją, która rośnie w wielu państwach. Jest to problem globalny - mierzą się z nim wielkie gospodarki, m.in. Niemiec, Hiszpanii czy USA. Do wzrostu cen przyczynił się przede wszystkim kryzys gospodarczy spowodowany COVID-19. W czwartek, 25 listopada, rząd przedstawił tarczę antyinflacyjną. To propozycja działań, głównie podatkowych, mających złagodzić wzrosty cen paliw i energii.

Jednak działania podejmowane przez rząd oraz bank centralny spotykają się z krytyką ze strony ekonomistów, którzy podnoszą, że w ten sposób instytucje działają z nienależytą powagą i zaangażowaniem do przezwyciężenia kryzysu.

- Sama nazywa "tarcza inflacyjna" właściwie mówi bardzo wiele - bo do pojedynku potrzeba jest tarcza, ale również miecz, czyli zwalczanie inflacji. Tarcza jedynie zabezpiecza część z nas przed szkodliwymi skutkami wysokiej inflacji. W dodatku ochrona ta bardzo często związana jest ze zwiększeniem zadłużenia państwa i koniecznością zdobycia dodatkowych pieniędzy - powiedział serwisowi eNewsroom, Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny, PwC Polska. 

Reklama

- W związku z tym istota inflacji pozostaje nietknięta - ale także może się okazać, że w jakimś stopniu będzie to czynnikiem pobudzającym. Trzeba chronić przed wysoką inflacją, zwłaszcza tych najsłabszych. Jednak tym działaniom musi towarzyszyć polityka walki z inflacją, a nie zamiatanie problemu pod dywan. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że inflacja nie minie samoistnie - ocenia Orłowski.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

eNewsroom
Dowiedz się więcej na temat: Witold Orłowski | tarcza antyinflacyjna | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »