Inflacja w strefie euro najniższa od trzech lat. Zbliża się do celu EBC
Eurostat podał w piątek 30 sierpnia wstępny odczyt zharmonizowanego indeksu cen konsumpcyjnych (HICP) w strefie euro, z którego wynika, że inflacja w krajach unii walutowej była w sierpniu najniższa od lipca 2021 roku. Inflacja w eurolandzie wyniosła w sierpniu 2,2 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,6 proc. w lipcu.
Tym samym inflacja w eurolandzie jest coraz bliżej celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego (EBC), wynoszącego 2 proc.
Inflację w strefie euro napędza głównie wzrost cen usług - ten problem jest zresztą obserwowany także w Polsce. W sierpniu w eurolandzie usługi drożały o 4,2 proc. rdr w porównaniu z tempem 4,0 proc. odnotowanym w lipcu. Wzrost cen usług odpowiada z kolei za uporczywą inflację bazową, która w lipcu w strefie euro wynosiła 2,8 proc. (tyle samo wynosiła w czerwcu; w maju było to 2,9 proc.).
Drugi największy "wkład" we wskaźnik inflacji HICP w strefie euro w sierpniu miały ceny żywności, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych - wzrosły one o 2,4 proc. rdr w porównaniu z 2,3 proc. w lipcu.
Dobra przemysłowe drożały o 0,4 proc. rdr wobec tempa 0,7 proc. odnotowanego w lipcu.
W eurolandzie spadły za to ceny energii - okazały się one niższe o 3 proc. rdr, podczas gdy jeszcze w lipcu były wyższe o 1,2 proc. w ujęciu rocznym.
W czerwcu EBC zdecydował się na pierwszą w tym cyklu obniżkę stóp procentowych, o 25 pkt bazowych. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących została obniżona z 4,50 proc. do 4,25 proc., stopa kredytu w banku centralnym - z 4,75 proc. na 4,50 proc., a stopa depozytu spadła z 4,00 proc. do 3,75 proc. Wcześniej, przez poprzednie 9 miesięcy, stopy w eurolandzie utrzymywane były na poziomach najwyższych od ponad dwóch dekad.
Obecnie dla EBC głównym problemem pozostaje wspomniana podwyższona inflacja bazowa w strefie euro.