Inflacja w strefie euro poniżej celu pierwszy raz od ponad 3 lat. Dobre dane potwierdziły się

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła we wrześniu 2024 roku 1,7 proc. w skali roku - wynika z finalnych danych Eurostatu zaprezentowanych w czwartek. W ramach wstępnych szacunków opublikowanych na początku października wskazywano, że było to 1,8 proc. Oznacza to, że inflacja w strefie euro po raz pierwszy od czerwca 2021 roku oficjalnie znalazła się poniżej celu Europejskiego Banku Centralnego (2 proc. rok do roku). Jednocześnie opublikowano dane inflacyjne dla całej Unii Europejskiej. Polska znalazła się w czołówce krajów, gdzie ceny rosną najszybciej.

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła we wrześniu 1,7 proc. rok do roku wobec 2,2 proc. w sierpniu. Finalny odczyt okazał się lepszy od oczekiwań - w ramach opublikowanych 1 października wstępnych szacunków było to 1,8 proc. w skali roku. W ujęciu miesięcznym inflacja HICP to -0,1 proc. wobec 0,1 proc. odnotowanych w sierpniu. 

Jak wskazał w komunikacie Eurostat, we wrześniu 2024 r. największy wpływ na roczną inflację w strefie euro miały usługi (+1,76 p.p.), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,47 p.p.), dobra przemysłowe z wyłączeniem energii (+0,12 p.p.) oraz energia (-0,60 p.p.).

Reklama

Na podwyższonym poziomie wciąż utrzymuje się inflacja bazowa HICP, która nie obejmuje najbardziej zmiennych cen - żywności i energii. W ujęciu miesięcznym wyniosła ona 0,1 proc. wobec 0,3 proc. w sierpniu i 2,7 proc. w ujęciu rocznym (2,8 proc. w sierpniu). 

Cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wynosi 2 proc. w ujęciu rocznym. Inflację poniżej tej wartości odnotowano po raz ostatni ponad trzy lata temu - w czerwcu 2021 roku (1,9 proc.). W szczytowym momencie - październiku 2022 roku - sięgała ona 10,6 proc. Od tego czasu zaczęła systematycznie spadać. 

Inflacja w Polsce wśród najwyższych w UE

HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych. 

Eurostat opublikował jednocześnie wskaźniki dla całej Unii Europejskiej, czyli także tych państw, które nie są w strefie euro. W tym ujęciu inflacja wyniosła 2,1 proc. rok do roku wobec 2,4 proc. w sierpniu. 

Polska znalazła się wśród krajów z najwyższym wskaźnikiem. Unijny urząd statystyczny podał, że inflacja HICP we wrześniu wyniosła w naszym kraju 4,2 proc. w ujęciu rocznym, wobec 4,0 proc. w sierpniu. Wyższe odczyty odnotowano jedynie w Rumunii (4,8 proc.) oraz Belgii (4,3 proc.). Na przeciwnym biegunie znalazły się Irlandia (0,0 proc.), Litwa (0,4 proc.) oraz Słowenia i Włochy (po 0,7 proc.).

Z opublikowanych w tym tygodniu danych GUS, liczonych według innej metodologii, wynika, że inflacja konsumencka w Polsce wyniosła we wrześniu 4,9 proc. rok do roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »