Reklama

Inflacja wyżej na dłużej. Dzisiaj GUS poda dane za marzec

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Inflacja ponownie wzrośnie - mediana wskazań rynkowych na marzec to 9,8 proc. Część ekonomistów widzi jednak odczyt jeszcze wyżej. Ekonomiści mBanku prognozują skok cen w marcu do 11 proc. w ujęciu rocznym. Wstępne dane o inflacji poda dzisiaj Główny Urząd Statystyczny o godzinie 10.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Ostatni raz w Polsce inflację powyżej 10 proc. mieliśmy we wrześniu 2000 r., a powyżej 11 proc. w lipcu 2000 r.

Wzrost inflacji w Polsce w marcu nikogo nie powinien zaskoczyć. Co prawda w lutym wskaźnik cen konsumpcyjnych spadł do 8,5 proc. z 9,4 proc. w styczniu. To zasługa tarczy antyinflacyjnej, ale jej wpływ już się wyczerpał. Ceny paliw wzrosły o blisko 30 proc. - to znajdzie odzwierciedlenie w wysokości cen w marcu.

Jak mocno wzrośnie inflacja? "Nasza prognoza oparta w większości na żywności, na energii, na paliwach: dwie jedynki (11 proc.)" - szacują ekonomiści mBanku.

Według ekonomistów Santander Bank Polska będzie to 10 proc. Analitycy PKO Banku Polskiego wskazują na przedział 9,5-10 proc., a Credit Agricole Bank Polska na 9,8 proc.

Reklama

"Wstępnie szacujemy wzrostu inflacji do 10,2 proc. r/r, przy blisko 30-procentowym wzroście cen paliw, ponownie silniejszym wzroście cen żywności i kontynuacji wzrostu inflacji bazowej" - to już wskazanie ekonomistów BOŚ Banku.

Inflacyjne zaskoczenia w Europie

Inflacja rośnie nie tylko w Polsce. Część urzędów statystycznych w Europie opublikowała już marcowe, wstępne dane. Wynika z nich, że ceny rosną wyraźnie mocniej od prognoz, przebijając z nawiązką rynkowy konsensu.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Inflacja konsumencka (CPI) w Niemczech wzrosła w marcu z 5,1 do 7,3 proc. w ujęciu rocznym - najwyższego poziomu od listopada 1981 r. - podał w środę Federalny Urząd Statystyczny Niemiec (Destatis). Konsensu rynkowy zakładał wzrost do 6,2 proc. HICP, czyli zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, pozwalający na porównywanie dynamiki cen w Unii Europejskiej, wzrósł z 5,5 do 7,6 proc. rok do roku.

Wstępne odczyty inflacji HICP w Hiszpanii w marcu wskazują na jej wzrost do 9,8 proc. w ujęciu rocznym z 7,6 proc. miesiąc wcześniej. Konsensu rynkowy zakładał wzrost do 8,1 proc. We Francji wskaźnik CPI podskoczył do 4,5 proc. (poprzednio 3,6 proc.).

Ceny rosną ze względu na wzrost cen paliw i żywności. W Niemczech ceny towarów zwiększyły się w ujęciu rocznym o 12,3 proc., ceny energii o 39,5 proc., żywność o 6,2 proc., a usług o 2,8 proc.

Mało optymistyczny scenariusz

Ankietowani przez Narodowy Bank Polski ekonomiści oceniają, że w 2022 r. średnioroczna inflacja znajdzie się w przedziale od 8,5 do 11,2 proc. Mediana prognoz wynosi 9,6 proc. Dynamika cen obniży się nieznacznie w 2023 r. - mediana wskazań wynosi 7,5 proc., natomiast wyraźny spadek widoczny będzie dopiero w 2024 r. Wtedy inflacja powinna spaść do 4,1 proc. średniorocznie, czyli wciąż będzie powyżej celu inflacyjnego NBP (ten wynosi 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem w górę lub w dół o 1 pkt proc.).

Jak zauważają ekonomiści Pekao wyniki Ankiety Makroekonomicznej NBP "malują całkiem pesymistyczny obraz najbliższej pięciolatki".

NBP zaznacza, że w marcowej rundzie ankiety prognozom ekspertów towarzyszyła szczególnie wysoka niepewność. Wskazują na to m.in. bardzo duża szerokość 50-procentowych przedziałów prawdopodobieństwa (historycznie duża w przypadku prognoz inflacji CPI i stopy procentowej NBP).

Przedział wskazań dla wzrostu PKB w 2022 r. waha się od 2,0 do 4,8 proc., a mediana prognoz wynosi 3,7 proc. Dynamika PKB wyhamuje w 2023 r. do 3 proc. (mediana), w 2024 r. wzrośnie do 3,2 proc.

Z ankiety NBP wynika także, że mediana prognoz centralnych dla stopy referencyjnej NBP w 2022 r. wynosi 4,40 proc. (przedział od 4 do 5 proc.). Dzisiaj jest to 3,50 proc. Dla 2023 r. mediana wynosi 4,78 proc., a dla 2024 r. 4 proc.

Bartosz Bednarz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »